CIF NorCal pairings schedule

Published: Monday, Mar. 4, 2013 - 12:00 am | Page 6C
Last Modified: Monday, Mar. 4, 2013 - 9:52 am

BOYS BASKETBALL

CIF Northern California Championships

First round

all games 7 p.m. unless otherwise noted

OPEN DIVISION

Friday

5. Serra at 4. Sheldon

6. Modesto Christian vs. 3. Bishop O'Dowd at Chabot, 7:30 p.m.

Saturday

7. Newmark Memorial at 2. Archibishop Mitty

First-round bye: 1. Salesian

DIVISION I

Wednesday

9. Bella Vista at 8. Freedom

12. Santa Teresa vs. 5. McClymonds at Oakland Tech, 7:30 p.m.

13. Lincoln-San Francisco at 4. Bellarmine

14. Bethel at 3. San Leandro

11. Palo Alto at 6. De La Salle

10. Piedmont Hills at 7. Oakland

First-round bye: 1. Deer Valley, 2. Pleasant Grove

DIVISION II

Wednesday

9. Rocklin at 8. El Camino-S.F.

12. Pleasant Valley at 5. Sacramento

11. College Park at 6. Chico, 7:30 p.m.

7. Montgomery at 10. St. Francis

First-round bye: 1. Dublin, 2. Antelope, 3, Mt. Eden, 4. Grant.

DIVISION III

Wednesday

9. Casa Roble at 8. San Marin

12. Santa Cruz at 5. Sir Francis Drake

13. Shasta at 4. Sierra

6. Weston Ranch vs. 11. Mission at Kezar, 7:30 p.m.

10. Miramonte at 7. Burlingame, 7:30 p.m.

First-round bye: 1. Sacred Heart Cathedral, 2. El Cerrito, 3. Enterprise.

DIVISION IV

Wednesday

9. Arcata at 8. Corning

12. Orland at 5. Summerville

13. Colfax at 4. Soquel

14. Riverbank at 3. Marin Catholic

11. St. Mary's-Berkeley at 6. Menlo, 7:30 p.m.

10. Half Moon Bay at 7. Liberty Ranch

First-round bye: 1. Cardinal Newman, 2. Archbishop Riordan

DIVISION V

Wednesday

9. Ripon Christian at 8. Liberty Christian

12. Modoc at 5. Brookside Christian

11. Alma Heights at 6. Central Catholic

7. Head-Royce at 10. Pinewood

First-round bye: 1. St. Joseph N.D., 2. Capital Christian, 3. SF University, 4. Branson.


GIRLS BASKETBALL

CIF Northern California Championships

First round

all games 7 p.m. unless otherwise noted

OPEN DIVISION

Friday

8. Brookside Christian vs. 1. Bishop O'Dowd at Chabot, 6 p.m.

5. Sacramento at 4. St. Mary's–Berkeley

7. Miramonte vs. 2. St. Mary's–Stockton at Delta

Saturday

6. Archibishop Mitty vs. 3. Carondelet, site TBA

DIVISION I

Wednesday

9. Galileo at 8. Gunn

12. Berkeley at 5. Kennedy

13. Armijo vs. 4. McClymonds at Oakland Tech, 6 p.m.

14. San Benito at 3. Heritage

11. Oakland Tech at 6. Lowell

10. Oak Ridge at 7. Amador Valley

First-round bye: 1. Monte Vista, 2. Wilcox

DIVISION II

Wednesday

9. Dublin at 8. Chico, 6 p.m.

12. Pleasant Valley at 5. Montgomery

11. Alameda at 6. McNair

10. Del Oro at 7. Presentation

First-round bye: 1. St. Francis-Mountain View, 2, Clayton Valley, 3. Lynnbrook, 4. Florin.

DIVISION III

Wednesday

9. Kennedy-Richmond at 8. Branham

12. Placer at 5. Campolindo

13. Paradise at 4. Christian Brothers

14. Eureka at 3. Enterprise

11. Modesto Christian at 6. Burlingame, 6 p.m.

10. Encinal at 7. Vanden

First-round bye: 1. Sacred Heart Catherdral, 2. St. Ignatius.

DIVISION IV

Wednesday

9. Sacred Heart Prep at 8. Anderson

12. Moreau Catholic at 5. Menlo, 6 p.m.

11. West Valley at 6. Argonaut

10. Colfax at 7. Marin Catholic

First-round bye: 1. Salesian, 2. Bradshaw Christian, 3. Piedmont, 4. Bear River.

DIVISION V

Wednesday

9. Capital Christian vs. 8. Urban at Kezar, 6 p.m.

12. Turlock Chrsitian at 5. St. Francis CCC

13. Weed at 4. International

11. Ripon Christian at 6. San Domenico

10. Pacific Collegiate at 7. Durham

First-round bye: 1. Eastside College Prep, 2. Valley Christian-Dublin, 3. Pinewood.

© Copyright The Sacramento Bee. All rights reserved.

Read more articles by Bee Sports staff



Sacramento Bee Job listing powered by Careerbuilder.com
Quick Job Search
Sacramento Bee Jobs »
Buy
Used Cars
Dealer and private-party ads
Make:

Model:

Price Range:
to
Search within:
miles of ZIP

Advanced Search | 1982 & Older

TODAY'S CIRCULARS