Friday's high school scoreboard (05/10/13)

Published: Saturday, May. 11, 2013 - 12:00 am | Page 7C

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

SAC-JOAQUIN SECTION PLAYOFFS

(All games at 4 p.m., unless noted)

DIVISION I North

Monday's out-bracket games

Jesuit at Granite Bay

Rocklin at Pleasant Grove

Vintage at Elk Grove

Franklin at Rodriguez-Fairfield

FIRST ROUND

At Sacramento City

Wednesday

Woodcreek vs. Elk Grove/Vintage

Oak Ridge vs. Franklin/Rodriguez, 7 p.m.

Thursday

Vacaville vs. Pleasant Grove/Rocklin

Davis vs. Granite Bay/Jesuit, 7 p.m.

DIVISION II

Monday's out-bracket game

Kennedy at Vanden

FIRST ROUND

At American River

Wednesday

Bella Vista vs. Rosemont

Oakmont vs. Benicia, 7 p.m.

Thursday

McClatchy vs. Bethel-Vallejo

Del Campo vs. Kennedy/Vanden, 7 p.m.

DIVISION III

Monday's out-bracket game

Placer at River Valley

FIRST ROUND

At McAuliffe Memorial Ballparks

Thursday

Rio Americano vs. Lincoln

Yuba City vs. Antelope

Colfax vs. Pioneer, 7 p.m.

Whitney vs. River Valley/Placer, 7 p.m.

DIVISION IV

Monday's out-bracket game

Central Valley at Cosumnes Oaks

FIRST ROUND

At Tony Zupo Field, Lodi

Wednesday

El Dorado vs. Manteca

Central Catholic vs. Sierra-Manteca, 7 p.m.

Thursday

Vista del Lago vs. Ceres

Oakdale vs. Cent. Valley/Cosumnes Oaks, 7 p.m.

DIVISION V

Monday's out-bracket game

Lindhurst at Calaveras

FIRST ROUND

At Billy Herbert Field, Stockton

Wednesday

Orestimba vs. Summerville

Capital Christian vs. Hughson, 7 p.m.

Thursday

Dixon vs. Linden

Escalon vs. Calaveras/Lindhurst, 7 p.m.

20080730 SDJ>

DIVISION VI

Monday's out-bracket game

Foresthill at Le Grand

FIRST ROUND

At Tony Zupo Field, Lodi

Tuesday

Ripon Christian vs. Forest Lake Christian

Vacaville Christian vs. Mariposa

Woodland Christian vs. Rio Vista, 7 p.m.

Bradshaw Chr. vs. Le Grand/Foresthill, 7 p.m.

DIVISION VII

FIRST ROUND

At McAuliffe Memorial Ballparks

Wednesday

Holt Academy vs. Trinity Prep

Brookside Chrisitan vs. Faith Christian

Valley Christian vs. Millennium, 7 p.m.

Elliot Christian vs. Delta Charter, 7 p.m.

SOFTBALL

COSUMNES OAKS 5, ELK GROVE 4

Elk Grove002 011 0 – 4 9 3

Cosumnes Oaks310 100 x – 5 6 2

Wilburn, Brueker (4), Burke (6) and Evangelista. Morales and Scott. Top hitters: EG–Pires 2x4, 2B; Evangelista 2x3; Brueker 2x4; Saboria 2x3. CO–Palmeras 2B.

SAC-JOAQUIN SECTION PLAYOFFS

(All games at 4 p.m., unless noted)

DIVISION I

Tuesday's out-bracket games

Napa at Sheldon

St. Francis at Vacaville

Franklin at Lodi

Tokay at Woodcreek

Roseville at Davis

Modesto at Buhach Colony

Atwater at Gregori-Modesto

Lincoln-Stockton at St. Mary's-Stockton, 5 p.m.

FIRST ROUND

At Sacramento Softball Complex

Saturday, May 18

Vintage vs. Lodi/Franklin, 9 a.m.

Enochs vs. Woodcreek/Tokay, 9 a.m.

Pleasant Grove vs. St. Mary's/Lincoln-S, 10 a.m.

Merced vs. Davis/Roseville, 10 a.m.

Rocklin vs. Buhach Colony/Modesto, 11 a.m.

West-Tracy vs. Sheldon/Napa, 11 a.m.

Elk Grove vs. St. Francis/Vacaville, noon

Tracy vs. Gregori-Modesto/Atwater, noon

(Second-round games to follow at 2 or 4 p.m.)

DIVISION II

Tuesday's out-bracket game

Bethel-Vallejo at Sacramento

FIRST ROUND

At Sacramento Softball Complex

Friday, May 17

Rosemont vs. Vanden, 5 p.m.

Casa Roble vs. Sacramento/Bethel, 5 p.m.

Christian Brothers vs. McClatchy, 7 p.m.

Del Campo vs. Benicia, 7 p.m.

DIVISION III

Tuesday's out-bracket game

Lincoln at Whitney

FIRST ROUND

At Sacramento Softball Complex

Friday, May 17

Antelope vs. Placer

Pioneer vs. Whitney/Lincoln

Bear River vs. Woodland, 6 p.m.

Cordova vs. River Valley, 6 p.m.

DIVISION IV

Monday's out-bracket game

Liberty Ranch at Los Banos

FIRST ROUND

At Arnaiz Softball Complex, Stockton

Wednesday

Union Mine vs. Ceres, 5 p.m.

Sierra-Manteca vs. Lib. Ranch/Los Banos, 5 p.m.

Cent. Catholic-Modesto vs. Kimball-Tracy, 5 p.m.

Cosumnes Oaks vs. Oakdale, 5 p.m.

(Second-round games to follow at 7 p.m.)

DIVISION V

Monday's out-bracket game

Argonaut at Dixon

FIRST ROUND

At Arnaiz Softball Complex, Stockton

Thursday

Hughson vs. Dixon/Argonaut, 5 p.m.

Lindhurst vs. Linden, 5 p.m.

Marysville vs. Ripon, 5 p.m.

Calaveras vs. Escalon, 5 p.m.

(Second-round games to follow at 7 p.m.)

DIVISION VI

FIRST ROUND

At Lodi Softball Complex

Wednesday

Vacaville Christian vs. Waterford, 5 p.m.

Woodland Christian vs. Rio Vista, 5 p.m.

Foresthill vs. Le Grand, 7 p.m.

Golden Sierra vs. Delhi, 7 p.m.

DIVISION VII

FIRST ROUND

At Lodi Softball Complex

Thursday

Valley Christian vs. Tioga-Groveland, 5 p.m.

Elliot Christian vs. Buckingham Charter, 5 p.m.

Millennium vs. Valley Christian/Tioga, 7 p.m.

Holt Academy vs. Buckingham/Elliot Chr., 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Pioneer Valley League Tournament

BOYS

Team results: Center 175, Placer 155, Foothill 74, Lincoln 35, Bear River 28, Colfax 23.

100–D. Douglas, F, 11.55; 200–D. Boone, Center, 23.17; 400–D. Boone, Center, 49.63; 800–G. Gomez, P, 2:00.08; 1,600–Quallst, P, 4:26.59; 3,200–Quallst, P, 9:46.34; 110H–K. Sutton, Ce, 15.50; 300H–Andrews, Ce, 39.68; 4x100 relay–Ce, 44.08; 4x400 relay–Ce, 3:27.15; LJ–Hawell, Ce, 21-6.25; TJ–Hawell, Ce, 44-3.75; HJ–Hawell, Ce, 6-4; PV–Babcock, P, 13-0; SP–Gary, Co, 50-7.75; Discus-Hubbard, P, 145-7.

GIRLS

Team results: Placer 148; Center 103, Colfax 74, Bear River 73, Lincoln 54, Foothill 36.

100–Tucker, P, 12.73; 200-Tucker, P, 26.57; 400–Heimann, Co, 59.76; 800–Newman, Co, 2:23.54; 1,600-Hunsucker, Ce, 5:38.39; 3,200–Hunsucker, Ce, 13:32.23; 100H–Stark, Ce, 16.40; 300H–Welzs, BR, 48.43; 4x100 relay–P, 50.34; 4x400 relay–P, 4:13.97; LJ–Tucker, P, 18-4

TJ–McCullough, P, 35-3; HJ–Higley, BR, 5-3; PV–Fong, P, 9-0; SP–Ittner, Ce, 40-6.25; Discus-Minor, Ce, 105-8.

© Copyright The Sacramento Bee. All rights reserved.

Read more articles by Bee Sports staff



Sacramento Bee Job listing powered by Careerbuilder.com
Quick Job Search
Sacramento Bee Jobs »
Buy
Used Cars
Dealer and private-party ads
Make:

Model:

Price Range:
to
Search within:
miles of ZIP

Advanced Search | 1982 & Older

TODAY'S CIRCULARS