Wednesday's High School Scoreboard (05/15/13)

Published: Thursday, May. 16, 2013 - 12:00 am | Page 7C
Last Modified: Thursday, May. 16, 2013 - 3:56 pm

High school sports results from around the region.

BASEBALL

Sac-Joaquin Section playoffs

(All games at 4 p.m., unless noted)

DIVISION I NORTH

First round

At Sacramento City College

Wednesday

ELK GROVE 8, WOODCREEK 5 (8)

Elk Grove 200 021 03 – 8 8 2

Woodcreek 120 002 00 – 5 10 2

Wright, Smith (6) and Nunez; Milani, Cooper (5), Nogosek (6) and Corp. Top hitters: EG–Tellez 2x3, 2B, HR, 3 RBIs; Wright 3 RBIs. W-Hynes 2x3, 2 RBIs; Milani 2x4, 2 RBIs.

FRANKLIN 4, OAK RIDGE 1

Franklin 020 110 0 – 4 11 0

Oak Ridge 100 000 0 – 1 7 2

Adams and Frei; Root and Marston. Top hitters: F–LoForte 3x4, 2B; Blake 3x4, HR; Simmons 2x3. OR–De Watteville 2x3, 2 2B; Dwelley 2B.

Today

Pleasant Grove vs. Vacaville

Davis vs. Jesuit, 7 p.m.

DIVISION II

First round

At American River College

Wednesday

Bella Vista 7, Rosemont 0

Benicia 4, Oakmont 0

Today

McClatchy vs. Bethel-Vallejo

Del Campo vs. Vanden, 7 p.m.

DIVISION III

First round

At McAuliffe Memorial Ballparks

Today

Rio Americano vs. Lincoln

Yuba City vs. Antelope

Whitney vs. Placer, 7 p.m.

Colfax vs. Pioneer, 7 p.m.

DIVISION IV

First round

At Tony Zupo Field, Lodi

Wednesday

Manteca 6, El Dorado 1

Central Catholic 9, Sierra-Manteca 0

Today

Vista del Lago vs. Ceres

Cosumnes Oaks vs. Oakdale, 7 p.m.

DIVISION V

First round

At Billy Herbert Field, Stockton

Wednesday

Orestimba vs. Summerville

Capital Christian vs. Hughson, late

Today

Dixon vs. Linden

Escalon vs. Calaveras, 7 p.m.

DIVISION VI

Second round (Best of three series)

At Tony Zupo Field, Lodi

Bradshaw Christian vs. Ripon Christian

Game 1: Friday, 7 p.m.

Game 2: Monday, 4 p.m.

Game 3: Monday (if necessary)

Woodland Christian vs. Mariposa

Game 1: Friday, 7 p.m.

Game 2: Monday, 4 p.m.

Game 3: Monday (if necessary)

DIVISION VII

First round

At McAuliffe Memorial Ballparks

Wednesday

Brookside Christian 26, Faith Christian 0 (5)

Valley Christian 5, Millennium 4

Trinity Prep 11, Holt Academy 6

Elliot Christian vs. Delta Charter, late

SOFTBALL

Sac-Joaquin Section playoffs

(All games at 5 p.m., unless noted)

DIVISION I

First round

At Sacramento Softball Complex

Saturday

Vintage-Napa vs. Lodi, 9 a.m.

Woodcreek vs. Enochs-Modesto, 9 a.m.

Pleasant Grove vs. St. Mary's-Stockon, 10 a.m.

Roseville vs. Merced, 10 a.m.

Rocklin vs. Buhach Colony-Atwater, 11 a.m.

Sheldon vs. West-Tracy, 11 a.m.

Elk Grove vs. Vacaville, noon

Tracy vs. Gregori-Modesto, noon

(Second-round games to follow at 2 and 4 p.m.)

DIVISION II

First round

At Sacramento Softball Complex

Friday

Casa Roble vs. Bethel-Vallejo

Rosemont vs. Vanden

Christian Brothers vs. McClatchy, 7 p.m.

Del Campo vs. Benicia, 7 p.m.

DIVISION III

First round

At Sacramento Softball Complex

Friday

Pioneer vs. Whitney, 4 p.m.

Antelope vs. Placer, 4 p.m.

Bear River vs. Woodland, 6 p.m.

Cordova vs. River Valley, 6 p.m.

DIVISION IV

First round

At Arnaiz Softball Complex, Stockton

Wednesday

Kimball-Tracy 2, Central Catholic 0

Sierra-Manteca vs. Los Banos

Union Mine vs. Ceres

Cosumnes Oaks vs. Oakdale

DIVISION V

First round

At Arnaiz Softball Complex, Stockton

Today

Hughson vs. Argonaut

Lindhurst vs. Linden

Marysville vs. Ripon

Calaveras vs. Escalon

(Second-round games to follow at 7 p.m.)

DIVISION VI

First round

At Lodi Softball Complex

Wednesday

Waterford 10, Vacaville Christian 0

Le Grand 10, Foresthill 0

Woodland Christian 12, Rio Vista 5

Delhi 3, Golden Sierra 0

DIVISION VII

First round

At Lodi Softball Complex

Today

Valley Christian vs. Tioga

Buckingham Charter vs. Elliot Christian

Millennium vs. Valley Chr./Tioga, 7 p.m.

Holt Academy vs. Buckingham/Elliot Chr., 7 p.m.

BOYS VOLLEYBALL

Sac-Joaquin Section playoffs

Championships

At Monterey Trail

Today

DIVISION I

Granite Bay vs. Nevada Union, 7:30 p.m.

DIVISION II

Whitney vs. Vista del Lago, 5:30 p.m.

GIRLS SOCCER

Sac-Joaquin Section playoffs

DIVISION I

Semifinals

FRANKLIN 1, ST. FRANCIS 0

F–Williams.

DAVIS 1, OAK RIDGE 0

Championship

Saturday (Location and time TBD)

No. 1 Davis vs. No. 3 Franklin

DIVISION II

Semifinals

BELLA VISTA 3, ST. MARY'S-STOCKTON 1

SM–Murillo. BV–Bleakly 2, Johnson.

PONDEROSA 1, TRACY 0

P–Tank.

Championship

Saturday (Location and time TBD)

No. 1 Bella Vista vs. No. 2 Ponderosa

DIVISION III

Semifinals

RIO AMERICANO 1, OAKDALE 0

RA–Hutchison.

BENICIA 3, EL CAMINO 1 (OT)

Championship

Saturday (Location and time TBD)

No. 1 Rio Americano vs. No. 2 Benicia

DIVISION IV

Semifinals

Placer 2, Vista del Lago 0

Colfax 2, East Union 1

Championship

Saturday (Location and time TBD)

No. 2 Placer vs. No. 4 Colfax

DIVISION V

Semifinals

Liberty Ranch 3, Hilmar 1

(Score unavailable)

Central Catholic def. West Campus

Championship

Saturday (Location and time TBD)

No. 1 Liberty Ranch vs. No. 2 Central Catholic

DIVISION VI

Semifinals (Goal scorers unavailable)

Capital Christian 5, Millennium 0

Amador 9, Golden Sierra 0

Championship

Saturday (Location and time TBD)

No. 1 Amador vs. No. 2 Capital Christian

DIVISION VII

Semifinals

BRADSHAW CHR. 6, FOREST LAKE CHR. 0

BC–Horn 2, Simmons, Scofield, Lawson, Parks.

RIPON CHRISTIAN 4, VICTORY CHRISTIAN 0

Championship

Saturday (Location and time TBD)

No. 1 Bradshaw Christian vs. No. 3 Ripon Christian

© Copyright The Sacramento Bee. All rights reserved.

Read more articles by Bee Sports Staff



Sacramento Bee Job listing powered by Careerbuilder.com
Quick Job Search
Sacramento Bee Jobs »
Buy
Used Cars
Dealer and private-party ads
Make:

Model:

Price Range:
to
Search within:
miles of ZIP

Advanced Search | 1982 & Older

TODAY'S CIRCULARS