Saturday’s High School Scoreboard (12/14/13)

Published: Saturday, Dec. 14, 2013 - 10:53 pm
Last Modified: Sunday, Dec. 15, 2013 - 10:26 am

BOYS BASKETBALL

Sacramento Waldorf 53, Freedom Christian 15

Sac. Waldorf719141353
Freedom Chr.214815

 S–Koehler 3, Pock 6, Phillipi 1, Frouws 8, Guzman 20, McElligott 15. FC–O’Brien 4, Hancock 2, Davis 9.

Antelope Titan Classic

Third place

KENNEDY 66,

TENNISON/WOODS-AUSTRALIA 38

Kennedy2112211266
Tennison106121038

 K–Taira 3, Carr 6, Nakatomi 15, Hutt 10, Uda 11, Khan 8, Healow 4, Coner 4, Alexander 2, Bravo 3. TW–Wallis 2, Withers 2, Telfer 3, Dewit 17, Kent 2, Millard 7, Preece 1, Gibbs 4.


Folsom/Vista Classic

Championship

FOLSOM 64, WOODCREEK 63

Woodcreek1613122263
Folsom1812171764

 W–Blackwell 18, Corbin 3, Asuncion 2, Baterlaus 2, Thomas 8, Howe 14, English 2, Konrad 8, Faupusa 2, Astefjord 4. F–Ford 28, Smith 5, Penrose 2, Kaye 2, Vakili 2, Wall 8, Andrews 6, Russell 11.

Third place

EL DORADO 55, ELK GROVE 51

El Dorado615191555
Elk Grove201081351

 ED–Thompson 2, Williams 14, Sheperd 1, Weston 6, Smith 10, Line 22. EG–Serna 15, Singleton 1, Vanderpan 8, Scoggins 2, Robards 2, Murphy 19, Okolo 4.

Fifth place

CENTER 65, VISTA DEL LAGO 57

Vista d. Lago141591957
Center2015141665

 VDL–LaRocca 5, Bland 4, Brisbane 3, Fulton 7, Moonen 16, Uribe 11, Reinking 2, Sheehan 7, Wert 2. C–Tenette 7, Buserwini 4, Marquez 3, Tsverov 9, Pittman 19, Oill 9, Hampton 12, Bracey 2.

Seventh place

BELLA VISTA 74, HUG-RENO 64

Bella Vista2120171674
Hug712242164

 BV–Dhillon 5, Loomis 18, Caraccio 1, Zari 4, Jackson 12, Haviland 4, Widtfeld 10, Bush 13, Hartog 4, Tayarani 3. H–Thomas 7, Porter 17, Tatum 6, Williams 8, Nakayama 11, Calhoun 1, Corley 13, Roscom 1.


Bret Harte Tournament

Championship

Encina 74, Mesa Verde 69

Encina1515212374
Mesa Verde1024181769

 E–Green 8, Jackson 16, Largo 15, Coleman 5, Bryant 5, Jefferson 25. MV–Vakulchick 15, Woods 4, Lynch 21, Sidhu 8, Marques 8, Deeray 12, Ja. Garcia 1.


Mark Macres Tournament

Championship

Cosumnes Oaks 76, Pleasant Grove 57

Cosumnes1716161776
Pleasant Grove2211111357

 CO–Stallworth 12, Muldavin 3, Reed 9, Johnson 20, Williams 2, Toles 3, Vandyke 27. PG–Tate 16, Quinn 2, Linsey 8, Jackson 2, Chris 10, Mayberry 2, Gray 2, Fitzgerald 15.

Third place

Monterey Trail 67, Granite Bay 52

Monterey Trail291391667
Granite Bay201371252

 MT–Bell 3, Wariso 15 Jhajj 6, Lintz 17, Jackson 12, Robinson 2, Sanford 12. GB–McHale 6, Tooele 2, Dockem 3, Riffice 6, Naughton 6, Boil 2, Arai 4, Yeargin 3, Nelsonm 17, Ingtersol 3.

Fifth place

Christian Brothers 41, Yuba City 40

Chr. Brothers8819641
Yuba City81016640

 CB–Vanenburg 6, Thompson 4, Hasbrook 5, Petkus 5, Barnett 10, Delgadillo 6, Strech 2, Junis 3. YC–Horn 13, Hernandez 12, McCallister 4, Nijjar 4, Phillon 7.

Seventh place

Foothill 63, Lincoln-Stockton 56

Foothill2010201363
Lincoln131582056

 F–Hansen 3, Alford 15, M. Pots 10, Kennedy 10, T. Pots 17, Miles 2, Hazzicz 6. L–Alexander 12, Anderson 18, Holland 3, Smith 13, Saffold 5, Verlin 5.


AIBT Arcada Invitational

Franklin 70, Piner-Santa Rosa 48

Franklin1416182270
Piner52261548

 F–Payne 14, Moscoso 2, Allen 19, Johnson 19, Tactacan 2, Timothy 2, Osayande 3, Onwuazo 2, Fayne 6. P–Adams 12, Gedlu 14, Cervantes 10, Dominiko 4, Efriem 5, Williams 3.


Woodland Tournament

Championship

Roseville 75, Valley 54

Roseville2117241375
Valley97182054

 R–Baylon 5, White 17, Talks 23, Crouch 10, Delgado 11, Bortmas 9. V–Murphy 10, Gilbert 10, Thompson 2, Lacey 2, Talloway 25, Johnson 3, Car 2.


Pacific Grove Tournament

Championship

Colfax 56 Lincoln 43

Colfax1111191556
Lincoln12814943

 C–Heimann 6, Lillie 3, Avila 12, Bauer 22, Biles 11, Glisson 2. L–Galli 4, McCommas 8, McKinney 8, Neel 3, Belding 9, Pisik 11.


Gridley Tournament

Capital Christian 78, Sacramento 75

Capital Chr.1822221678
Sacramento1619251575

 CC–Iroegbu 10, Wilson 16, Perry 9, Jennings 21, Mosley 14, Aibuedefe 4, Lealou 4. S–Matthews 12, Finch 7, Gonzalez 7, Henderson 5, Hempstead 2, Young 20, Terrell 9, Hines 3, Williams 10.


Del Oro Invitational

Championship

Del Oro 69, Casa Roble 49

Del Oro1915191669
Casa Roble1513111049

 DO–Lopez 6, Curry 2, Tarabetz 5, Soldano 2, Becker 10, Finkelstein 2, Finney 9, Huizenga 20, Setterlund 6, Drake 7. CR–Romine 6, Larsh 12, Saiya 2, McCarthy 2, Baucum 6, Baker 10, Stuteville 9, Amos 2.


McDonalds Edison Classic

Third place

Grant 61, Brookside Christian 47

Grant1014201761
Brookside Chr.1312101247

 G–Crawford 4, Oliver 25, Echols 1, Martin 2, Brown 9, Blackman 3, Churchhill 17. BC–Vales 5, Williams 15, Barlow 4, Gonsalez 8, Kahlon 7, Oliver 6, Thompson 2.


Father Barry Christmas Classic

Championship

Jesuit 80, St. Mary’s-Stockton 69

Jesuit2318112880
St. Mary’s1018202169

 J–Lutes 12, Hilton 27, Hemdley 7, Langley 4, Bailey 21, Anderson 9. SM–Haislip 3, Williams 6, Vincent 35, Coleman 18, Aruta 7.

Third place

St. Ignatius 65, Jesuit-Dallas 61

St. Ignatius11151616765
Jesuit2114176361

 SI–Dunbar 24, Yang 9, Feeney 3, Wentworth 6, Burke 3, Marcu 6, Rike 10, Poorsina 4. J–Bejarano 16, Steptau 13, Shotland 9, Weber 1, McReynolds 13, Bender 2, Schlapkohl 6, Lynch 1.

Fifth place

St. Joseph Notre Dame 60,

Rocklin 48

St. Joseph N.D.131616560
Rocklin713111748

 SJND–Smith 5, Ma. Harris 8, Banks 13, Mi. Harris 2, Duckett 8, Yussuf 14. R–Versoza 3, Bradley 2, Bridge 4, Williams 2, O’Rourke 6, Chimanisti 8, Toto 5, Peterson 6, Gustafson 10, Wille 2.

Seventh place

Marin Catholic 72, Xavier 63

Marin Catholic1511242272
Xavier1514122263

 MC–Banicacci 5, F. Calcaterra 7, Walewander 12, Ward 3, J. Calcaterra 4, Mulcahy 7, Duysen 20, Fitzpatrick 14. X–Burgess 2, LoGuidice 1, Biernacki 16, Capper 6, Bulach 8, McCarthy 20, Walker 10.


Lehigh Tournament

Championship

Liberty Chr. 82, Bear River 77 (2 OT)

Liberty Chr.16181310111482
Bear River112291511977

 LC–Poricia 19, Neggers 4, Franksap 2, Nwobia 7, Fuller 11, Treat 4, Stankus 9, Lynch 26. BR–Sytnicki 20, O’Brien 19, Espinoza 13, Skowrowski 4, Heriter 2, Duncan 19.

GIRLS BASKETBALL

Union Mine 37, Del Campo 34

Del Campo8913434
Union Mine61741037

 DC–Cravens 3, Sanabria 6, Courchaine 2, Horst 16, Biggs 7. UM–Del Rio 3, Trulli 1, Preacher 8, Bird 2, Scott 11, Tolbert 7, Parker 3, Taylor 2.


Oak Ridge Trojan Shootout

Championship

OAK RIDGE 57, NEVADA UNION 44

Nevada Union141371044
Oak Ridge187191357

 NU–Selleck 5, Dehart 10, Porter 13, Johnson 3, O’Brien 5, Peterson 8. OR–Derksen 8, Conde 10, Hoffman 16, Peters 8, Smith 10, Dulgar 2, Drossis 3.

Third place

WEST CAMPUS 44, RED BLUFF 34

West Campus11917744
Red Bluff10126634

 WC–Nelson 5, Keomany 15, Adams 20, Mendoza 2, Java 2. RB–Brose 14, E. Gallagher 3, Exumg 2, McKerras 5, K. Gallagher 6, Scholzen 4.

Fifth place

DAVIS 57, EL DORADO 31

Davis211791057
El Dorado3181931

 D–Belenis 4, Grahn 5, King 2, Rusanganwa 5, Seng 6, Bloise 1, Mozzoleni 12, Allison 4, Stenz 18. ED–Garcia 3, Reyes 1, McCavghey 3, Wilson 2, Cotten 9, Haverson 2, Hammond 6, Jemmott 3, Klinkenborg 2.


St. Hope Classic

Championship

SACRAMENTO 65, SHELDON 39

Sheldon71610639
Sacramento1816112065

 Sh.–Kennedy 4, Kanae 11, Hair 4, Q. Harris 7, Money 6, Walker 2, A. Harris 5. Sac.–Cormier 5, Clark 5, Hernandez 11, Stone 6, Matthews 3, Hines 5, Queenland 20, Edwards 10.

Third place

COSUMNES OAKS 48, INDERKUM 29

Inderkum1891129
Cosumnes1411111248

 I–Baldwin 10, McCaskel 5, Pippins 1, Capangpangan 3, Daniel 9, Steuben 1. CO–Stinson 9, Bray 2, Boateng 2, Vance 2, Nijjar 2, Hurt 6, English 6, Witcher 10, Hailey 3, Smith-Robinson 6.


Oakmont Rotary Tournament

Fifth place

Del Oro 77, Oakmont 42

Del Oro 1923132277
Oakmont12715842

 DO–Hirota 6, Mitchell 13, Runt 2, Baird 3, Miglente 13, Cahmann 3, Yarnell 2, Jordan 10, Ealser 7, WIlson 2, Oreorica 12, Han 4. O–Dorsey 3, Barnhard 3, Hester 7, Ford 6, Francis 5, Ellis 3, Nickles 2, Crouch 4, Gavia 9.

Seventh place

BELLA VISTA 57, MESA VERDE 17

Bella Vista22492257
Mesa Verde226717

 BV–B. Johnson 8, Kreuger 4, K. Johnson 5, Garvey 6, Wright 2, Coffin 3, White 1, Schupp 18, Diregolo 10. MV–Henderson 4, Stordahl 6, Walker 6, McDowell 1.


Claude Brock Memorial Tournament

Championship

CAPITAL CHRISITIAN 53, RIO LINDA 44

Rio Linda121410844
Capital Chr.151717453

 RL–Huffhines 9, Dosty 4, Porter 6, Clayton 4, Sanders 21. CC–Nalyanya 6, Filer 20, M. Colbert 14, N. Colbert 13.

Third place

Antelope 55, Center 24

Antelope 1212102155
Center297624

 A–Hardy 7, Washington 8, Oroy 2, Warren 15, Sorensen 1, Johnson 22. C–Tenette 5, Robbins 3, Cokley 5, Herrera 2, Eary 4, Mims 3, Avaloz 2.

Fifth place

Tennison Woods-Aus. 55, Wood 20

Tennison Woods211671155
Will C. Wood7301020

 TW–Watson 17, Senem 8, Houmanan 9, Kennett 3, Manning 11, Tiller 5, Widdison 2. WCW–Randall 2, Davis 2, Colvin 8, Calhoun 1, Woo 7.


Lodi Tournament

Championship

St. Francis 47, Elk Grove 42

St. Francis121531747
Elk Grove121610442

 SF–Lau 2, Rogers 17, Balbierz 5, Dow 4, Davenport 5, Huffman 6, Craig 8. EG–Wong 13, Leisure 5, Sandhu 5, Alexander 7, Robertson 2, Shulman 10.

Fifth place

Rocklin 47, Beyer 31

Rocklin141191347
Beyer10561031

 R–Clark 3, Muhic 3, Ferraro 4, Agarpo 7, Pervus 10, Solomon 5, Adame 6, Summers 5, Payne 4. B–Baught 4, Murphy 12, Cisneros 2, Young 2, Berry 5, Lemmons 4, Bledsoe 2.


Valley Christian Tournament

Highlands 38, Stockton Christian 37

Highlands81241238
Stockton Chr.12814337

 H–Filbert 7, A. Felix 6, M. Felix 2, Carter 2, Wradge 4, Thurston 17. SC–Martin 23, Papzler 10, Sanchez 3, Baro 1.

Rumble on the River

Championship

River City 66, Dixon 39

River City1214271366
Dixon13125939

 RC–Garcia 19, Moore 2, Mendoza 2, Brantley 8, Hollie 8, Torres 6, Robinson 13, Lewis 8. D–Immel 5, Garcia 3, Spalding 12, Brady 2, Raycraft 5, Mitchell 2, Mackenzie 10.

Read more articles by Bee Sports Staff



Sacramento Bee Job listing powered by Careerbuilder.com
Quick Job Search
Sacramento Bee Jobs »
Buy
Used Cars
Dealer and private-party ads
Make:

Model:

Price Range:
to
Search within:
miles of ZIP

Advanced Search | 1982 & Older

TODAY'S CIRCULARS