Saturday’s High School and Community College Scoreboard (12/21/13)

Published: Saturday, Dec. 21, 2013 - 10:29 pm

HIGH SCHOOLS

BOYS BASKETBALL

Victory Christian Viking Classic

Championship

BEAR RIVER 68, VICTORY CHRISTIAN 55

Bear River1716171868
Victory Chr.1210141955

 BR–Sypnicki 13, O’Lena 4, O’Brien 7, Espinoza 12, Skowronski 11, Murphy 1, Whitehead 4, Herider 6, Duncan 6, Albee 4. VC–Halverson 24, O’Day 18, Furtado 2, Bartlow 11.

Fifth place

DELTA CHARTER 71, CRISTO REY 67

Delta Charter1824151471
Cristo Rey202120667

 DC–Alvarez 9, McDaivit 3, Abrahamon 15, Ragsdale 4, Pitts 21, Anderson 19. CR–L. Martinez 10, Avis 21, Kerns 12, F. Martinez 11, Schelosky 13.


Mesa Verde Tournament

Third place

MESA VERDE 61, PLACER 56

Placer1514121556
Mesa Verde221391761

 P–Frew 5, Haney 7, Daly 10, Darrow 2, McElvain 6, Tucker 26. MV–Vakulchik 5, Lynch 19, Jo. Garcia 2, Sidhu 5, Marques 12, Deary 18.


Les Curry Invitational

Championship

RODRIGUEZ 66, NATOMAS 65

Rodriguez1715211366
Natomas1324161265

 R–Moore 3, Mclean 4, Graham 4, Williams 10, Aviaham 15, Badger 4, Scott 2, Brown 4, Willaims 10, Reed 10. N–Graham 4, Williams 26, Manning 21, Morgan 20, Lollis 3, Lopez 3.

Third place

WOODCREEK 107, DAVIS 94

Woodcreek18293129107
Davis3025211894

 W–Nelson 13, Blackwell 17, Collins 2, Corbin 2, Asuncion 8, Thomas 15, Howe 27, Konrad 6, Faupusa 13, Austefjord 4. D–Crook 1, Tsai 3, Welch 14, Lampley 6, Strong 17, Bloomfield 6, Nelson 1, Gnos 4, Michael 10, Kreidler 16, Davis 3, Piznssel 13.


Red Bluff Tournament

Third place

FRANKLIN 67,

SOUTH MEDFORD-OREGON 40

Franklin1913201567
S. Medford116131040

 F–Payne 15, Moscoso 3, Ezimora 2, Allen 13, Johnson 7, Timothy 8, Ford 2, Osayande 12, Onwuazo 1, Fayne 4. SM–Carpenter 5, Winans 6, Orndoff 13, Masey 12, Bradford 4.


Yuba City Tournament

Third place

LINCOLN-SAN FRANCISCO 67,

WEST CAMPUS 55

Lincoln821211767
West Campus138161855

 L–Jones 12, Robehi 2, Telfer 14, Thichie 1, Blaylock 16, King 11, Sanbby 9, Bazis 2. WC–Henderson 1, Williams 13, Young 4, Muccullar 13, Dent 8, Albro 6, Johnson 5, Basped 4.


Inderkum Tournament

Championship

ENCINA 80, VALLEY 58

Valley1414141658
Encina2223112480

 V–Murphy 14, Gilbert 11, Robinson 6, Thompson 12, Lacy 4, Bonton 5, Johnson 2, Carr 2, Naga 2. E–Randolph 2, Green 19, Jackson 6, Largo 7, Coleman 19, Bryant 4, Allen 2, Golovey 3, Jefferson 16, Carson 2.

Third place

RIVER CITY 55, INDERKUM 41

River City1810101755
Inderkum11971441

 RC–B. Ruaro 6, M. Muro 4, Chao 2, Chacon 2, R. DaSilba 4, Briscoe 11, J. Davis 4, Francois 14, Briggs 8. I–Ignont 8, Pippens 2, Watts 4, Dhaliwal 8, Davis 6, Hudson 6, Ban 6, Garmin 1.


Don Nelson Dublin Classic

Championship

ANTELOPE 61, DUBLIN 52

Antelope1318161461
Dublin131551952

 A–Harriel 19, Jagurdzija 7, Durham 4, Tease 5, Campbell 12, Golovko 8, Streijaous 2, Aaron 2, Hardy 2. D–Falls 3, Knox 8, Martinez 4, Jacks 17, Champs 4, Neff 3, Green 10, Torrey 3.


Anderson Tournament

Championship

CASA ROBLE 65, PINOLE VALLEY 57

Casa Roble1812191665
Pinole Valley1715141157

 CR–Romine 12, Larsh 11, McCarthy 2, Baucum 21, Baker 15, Amos 4. PV–Jackson 15, Kimble 19, Yidesen 2, Chapple 3, Harris 13, Mins 3, Hernandez 2.


St. Hope Elite Classic

Championship (Silver Bracket)

KENNEDY 69, FOOTHILL-PALO CEDRO 59

Kennedy2915151069
Foothill 201615859

 K–Taira 11, Carr 2, Nakatomi 25, Bates 2, Uda 16, Healow 7, Alexander 4, Okamoto 2. F–Cloney 19, Smith 9, Schabarum 10, Fry 9, Tronclae 2, Ellenwood 4, Hamilton 6.


Late Friday

Victory Christian Viking Classic

BEAR RIVER 74, FOREST LAKE CHR. 57

Forest Lake1311122157
Bear River1923191374

 FLC–Augustino 13, Griffiths 2, Young 9, Yarborough 4, Dethlefs 12, Soria 5, Jordan 12. BR–Sypnicki 8, O’Lena 2, O’Brien 6, Espinoza 17, Skowronski 6, Whitehead 2, Herider 4, Duncan 26, Albee 4.

VICTORY CHR. 82, VALLEY CHR. 79

Valley Chr.2410291679
Victory Chr.1919172782

 Val.–Dillman 11, Sween 15, Fenn 12, Hockaba 7, Woodside 2, Gunter 10, LaJoie 1, Milligan 5, O’Conner 16. Vic.–Halverson 22, O’Day 23, Furtado 4, Bartlow 26, Cassidy 2, Smith-Stewart 4, Nosido 1.


Mesa Verde Tournament

DEL CAMPO 68, PLACER 52

Del Campo621202168
Placer 1013161352

 DC–Semkiw 3, Knox 7, Britten 8, Ramirez 9, Oganesyan 2, Carroll 2, Saraba 25, Jenkins 12. P–Oliveras 2, Frew 7, Haney 10, Daley 9, Darrow 2, McElvain 8, Tucker 14.

GIRLS BASKETBALL

RIVER VALLEY 59, CASA ROBLE 35

River Valley1214141959
Casa Roble6691435

 RV–Sandhu 4, Bains 3, Massengale 6, Gosal 16, Rasul 4, Thiara 7, Wirrig 10, Norris 9. CR–Stroh 7, Hewitt 4, McCauliff 11, Scarberry 10, Madigan 1, Kirgan 2.

Nike Tournament of Champions

In Chandler, Ariz.

Fifth place (Black Division)

WARREN-DOWNEY 66, ST. FRANCIS 40

Warren1713112566
St. Francis111014540

 W–Hernandez 16, D. Gonzalez 16, Gatiola 15, Blankenship 6, M. Gonzalez 4, Hernandez 4, Reyes 3, Williams 2. SF–Huffman 14, Rogers 9, Dow 6, Craig 5, Edrosolan 3, Davenport 2, Lau 1.

Championship (Purple Division)

MARLBOROUGH-LOS ANGELES 46,

BRADSHAW CHRISTIAN 42

Marlborough127121546
Bradshaw Chr.11139942

 M–Spearman 17, Mokri 17, Ethington 5, Sekhon 7. BC–Bean 16, Bell 20, Griffin 1, Delaney 4, Smith 1.


Lincoln/Chavez Christmas Classic

Fifth place

OAKMONT 49, OROVILLE 40

Oroville11174840
Oakmont1115121149

 Oro.–Costa 2, Jenkins 4, Angle 9, Lisk 6, Kelley 15, Carr 4. Oak.–Braxton 3, Hester 5, Francis 15, Crouch 10, Gavia 16.


Coach G Memorial Tournament

Championship

EUREKA 48, FOLSOM 27

Folsom3148227
Eureka145131648

 F–Smith 2, Harris 9, Ma. Totushek 2, DaCosta 12, Miller 2. E–Moranda 6, Glavich 3, Berti 5, Eggebrecht 20, Purify 4, Shurmand 5, Regan 2, Sevga 3.


Del Oro Lady Eagle Invitational

Woodcreek 44, Valley 31

Woodcreek141351244
Valley9910331

 W–Daniels 18, Kohler 15, Russell 2, Breshers 3, Car 4, Johnosn 2. V–M. Cotton 3, Carter 4, C. Cotton 6, Gordon 3, Roberts 15.

Third place

DEL ORO 60, GRANT 35

Del Oro1616141460
Grant1178935

 DO–Hirota 5, Mitchell 2, Runte 5, Bared 9, Miglente 13, Lahmann 2, Jordan 12, Heyn 12. G–Willaims 2, Lynn 10, Elliott 7, Daniel 1, Preciado 15.


Oak Ridge Trojan Toss-Up

OAK RIDGE 57, RIVER CITY 32

Oak Ridge1617111357
River City21213532

 OR–Derksen 5, Bettincourt 5, Conde 6, Hoffman 9, Peters 7, Soper 2, Vitalas 12, Smith 5, Dulgar 1, Drossos 5. RC–Garcia 13, Brandtley 5, Torres 7, Robinson 2, Lewis 5.

INDERKUM 64, EL CAMINO 63

Inderkum1615171664
El Camino1515132063

 I–Mitschan-Baldwin 6, McCaskel 8, Montes 3, Porter-Hendrix 3, Capancpangan 2, Daniel 33, Torres 2, Stuben 1, Ousley 2, Tatnu 4. EC–Price 22, Bernardo 5, Bates 23, Bowie 4, Luna 9.

EL DORADO 40, RIO AMERICANO 30

El Dorado6981740
Rio Americano6116730

 ED–McCaughey 1, Dixon 9, Wilson 11, Cotton 3, Haverson 7, Fauler 3, Hammond 1, Jemmott 3, Klinkenborg 2. RA–Hutchison 5, Boyd-Tanner 1, Martinez 1, Guidi 4, Hansen 8, Bartley 3, Milligan 2, Dickman 6.

CARDINAL NEWMAN 56, KENNEDY 46

Cardinal Newman1510112056
Kennedy78131846

 CN–Kiech 26, Salines 14, Betten 2, Vis-Niet 12, Inskep 2. K–Ji. Lauderdale 17, Liddell 2, Je. Lauderdale 5, Owen 11, Mitchell 11.


Late Friday

The Lincoln Chavez Classic

LINCOLN 47, FOOTHILL 33

Lincoln121681147
Foothill11116533

 L–Galli 9, McCommas 10, McKinney 6, Delding 8, Pisik 14. F–Smith 3, Dyer 7, Woodbury 10, Taylor 5, Gordon 8.


Wine Valley Tournament

NEVADA UNION 75, DAVIS 49

Davis161512649
Nevada Union2220201375

 D–Grahn 3, Seng 5, Bloise 12, Mazzoleni 8, Allison 2, Stenz 19. NU–Selleck 4, DeHart 23, Lavulo 2, Porter 12, Paye 3, Johnson 4, O’Brien 7, Peterson 20.

Wrestling

Jail Break Duels

Championship

Folsom 45, College Park 25

Third place

Woodland 43, Napa 30

All-Tournament team

106–Van Inderstine, Paradise.

113–Alvarez, Folsom.

120–Olivera, Lincoln-Stockton.

126–Coyne, Folsom.

132–Villaford, Franklin.

138–Lazaro, Folsom.

145–Bergquist, Folsom.

152–De La Riva, Folsom.

160–R. Romero, McNair.

170–K. Romero, Oakmont.

182–Fiegener, Folsom.

195–Amen, Las Lomas.

220–Zachery, College Park.

285–Ferrer, Rodriguez.

COMMUNITY COLLEGES

MEN’S BASKETBALL

San Joaquin Delta Holiday Classic

SIERRA 86, CUESTA 77

Sierra (5-5)

 Scott 2 2-4 7, Faghatelyan 1 1-1 3, Preston 2 4-4 8, DuPree 3 0-0 9, Lemon 1 1-2 3, Smith 1 1-2 3, Foster 2 4-4 8, Wilcox 5 1-1 12, Trunyan 8 9-10 31, Ashley 1 0-0 2. Totals: 26 23-27 86.

Cuesta (7-6)

 Baur 2 5-7 10, Jorda 2 0-0 4, Igual 5 1-3 13, Geer 2 2-2 7, Pegroso 6 11-12 23, Bianchi 0 1-2 1, Thompson 4 0-0 8, Hart-Shorne 5 0-1 11. Totals: 26 20-27 77.

 Halftime: 42-35 Sierra. Three-point goals: Sierra 11 (Trunyan 6 DuPree 3, Scott, Wilcox); Cuesta 5 (Igual 2, Baur, Geer, Hart-Shorn).

WOMEN’S BASKETBALL

West Hills College Tournament

MISSION 70, SACRAMENTO CITY 43

Sacramento City (43)

 Ross 2 0-0 5, White 0 1-3 1, Woodson 3 0-0 6, Monk 2 2-2 7, Thompson 1 0-0 2, Snowden 2 0-0 4, Harper 2 1-2 5, Williams 3 4-4 10, Camp 1 1-2 3. Totals: 16 9-15 43.

Mission (70)

 Stephens 3 1-3 7, Blackel-Roache 2 2-2 7, Iongi 1 0-0 2, Thompson 1 1-2 4, Meyn 2 2-3 6, Ludwig 4 0-0 8, Jordan 8 3-5 19, Nwon 8 0-0 17. Totals: 29 9-15 70.

 Halftime: 33-23 Mission. Three-point goals: Sacramento City 2 (Ross, Monk); Mission 3 (Blackel-Roache, Thompson, Nwon)

Read more articles by Bee Sports Staff



Sacramento Bee Job listing powered by Careerbuilder.com
Quick Job Search
Sacramento Bee Jobs »
Buy
Used Cars
Dealer and private-party ads
Make:

Model:

Price Range:
to
Search within:
miles of ZIP

Advanced Search | 1982 & Older

TODAY'S CIRCULARS