Saturday’s High School Scoreboard (01/04/13)

Published: Saturday, Jan. 4, 2014 - 11:33 pm
Last Modified: Saturday, Jan. 4, 2014 - 11:38 pm

BOYS BASKETBALL

CENTER 63, VALLEJO 60

Center1315122363
Vallejo2414111160

 C–Tenette 2, Buserwini 7, Tsverov 7, Talamoni 2, Pittman 13, Nelson-Bell 2, Oill 8, Hampton 18, Bracey 4. V–Hayes 16, White 6, Bracy 20, Carter 5, Austrie 13.

CHRISTIAN BROTHERS 55,

WILL C. WOOD 43

Wood111310943
Chr. Brothers1517121155

 WCW–Washington 14, Moore 15, Gibron 11, Jackson 3. CB–Vanenburg 1, Stahley 4, Thompson 6, Petkus 5, Barnett 6, Delgadillo 5, Whetstone 14, Strech 9, Jones 5.

Inderkum 64, Bear River 57

Inderkum142391864
Bear River1313131857

 I–Ignot 13, Torres 6, Watts 4, Dhaliwai 17, White 15, Hudson 9. BR–O’Lena 9, O’Brien 5, Espinoza 9, Skowronski 2, Whitehead 6, Herider 2, Duncan 24.


Father Kelly Tribute

At Jesuit

EL CERRITO 78, PLEASANT GROVE 57

El Cerrito1915113378
P. Grove1216131457

 EC–Walton 3, Nyima 2, Carleton 13, Alcorn 16, Sullen 16, Samli 5, Banks 6, Pridgett 17. PG–Tate 8, Lindsey 14, Chriss 17, Arrivas 2, Gray 2, Fitzgerald 8, Mayberry 6.

SAN LEANDRO 40, FOOTHILL 38

San Leandro97141040
Foothill16106638

 SL–Aschuw 11, Stamps 9, Herrera 2, Olivas 2, Pittman 5, Miller 3, Kay 5, Hampton 3. F–Hansen 6, M. Potts 11, Kennedy 6, T. Potts 7, Miles 5, Harris 1, Hazziez 2.

ST. MARY'S-ALBANY 58, FRANKLIN 50

St. Mary’s913152158
Franklin1410151150

 SM–Ulmer 13, Warren 12, Bonde 4, Soldavini 3, Washington 5, Harris 7, Nodar 14. F–Payne 12, Moscoso 8, Elimera 2, Allen 13, Tactacan 3, Timothy 4, Osayande 3, Fayne 5.

MONTE VISTA 65, GRANITE BAY 47

Monte Vista1920121465
Granite Bay161012947

 MV–John 19, Pedley 2, Jackson 6, Mitu 8, Musselman 3, Rust 17, LaShells 10. GB–McHale 4, Dockman 6, Naughton 10, Boyle 6, Nelson 15, Ingersoll 6.

NEWARK MEMORIAL 60, ANTELOPE 46

N. Memorial1515151560
Antelope96141746

 NM–Parker 5, Pickney 15, Frenchwood 4, Banford 7, Anderson 5, Singh 1, Thomas 23. A–E.Harriel 2, M.Harriel 15, Aaron 2, Jagurdzija 6, Tease 5, Sourdon 3, Campbell 7, Golovko 4, Hardy 2.

Jesuit 65, Salesian 57

Jesuit1615171765
Salesian181781457

 J–Lutes 23, Hilton 8, Tangelman 3, Bailey 20, Anderson 11. S–Johnson 2, Ward 20, Shephard-Greer 7, Fernandez 8, Dunn 1, Gray 6, Galloway 13.

Newark Memorial 60, Antelope 46

N. Memorial1515151560
Antelope96141749

 NM–Parker 5, Pickmey 15, Frenchwood 4, Benford 7, Anderson 5, Singh 1, Thomas 23. A–E. Harriel 2, M. Harriel 15, K. Aaron 2, Jagurdvija 6, Tease 5, Gordon 3, Campbell 7, Golovko 4, Hardy 2.


Lindhurst Tournament

RIO LINDA 71, HIGHLANDS 40

Rio Linda1024271071
Highlands10912940

 RL–Maun 2, Robinson 7, Rakhmatop 2, Talley 16, Frezze 10, Harris 16, Skattebo 2, Mobley 10, Morris 6. H–Anquiano 11, Ento 2, Murphy 16, Fernandez 11.

WEST CAMPUS 95, HOOPA VALLEY 67

West Campus2424202795
Hoopa Valley1913171867

 WC–Henderson 3, Abdullah 8, Garber 4, Willimas 16, Young 4, Muccular 21, Dent 12, Aldro 7, Johnson 20. H–Clake 2, Hoscler 2, Rakestrame 5, O’Rourke 19, Stewart 39.


Mesa Verde Challenge

ROSEVILLE 115, VALLEY CHRISTIAN 55

Roseville33353116115
Valley Chr.818171255

 R–Del Rasario 15, Baylon 8, White 24, Grashoff 8, Modefte 4, Talks 22, Lera 4, Juddo 6, Crouch 4, Delgado 10, Hammond 6, Jaggers 4. VC–Dillman 3, Huckaba 3, Woodside 5, Jackson 1, Converse 4, Gunter 11, La Jole 7, Milligan 14, O’Connor 7.

COLFAX 67, MESA VERDE 56

Mesa Verde25139956
Colfax1814171867

 MV–Vakulchik 8, Lynch 14, Sidhu 4, Marques 12, Sushik 2, Deary 13, J. Garica 3. C–Wilson 4, Balser 12, Tobiasz 7, Harshman 7, Joyce 6, Zachman 31.


Oak Ridge Trojan Toss-Up

OAK RIDGE 61, RIO AMERICANO 51

Oak Ridge1213181861
Rio Americano1211141451

 OR–Brenneman 5, Battaglia 14, Priest 2, Davis 19, Millholin 11, Compton 4, Sende 6. RA–Dhillon 2, Lyon 11, Parkinson 7, Moore 5, Archie 8, Hammersley 8, Schneiderman 10.

WOODCREEK 57, OAKMONT 54

Woodcreek171961557
Oakmont1212121854

 W–Blackwell 17, Corbin 6, Ascuncion 3, Thomas 4, Al 15, English 4, Faupusa 6, Austefjord 2. O–Campbell 3, Price 3, Flowers 5, Baynes 17, Kinney 9, Hardigan 7, Broadbant 10.

Bella Vista 74, El Dorado 71

Bella Vista22101618874
El Dorado20171217571

 BV–Loomis 23, Zari 8, Jackson 3, Bradey 4, Bush 24, Tayarani 12. ED–Spencer 5, Thompson 2, Williams 16, Shepherd 2, Myquist 3, Smith 27, Line 16.

Davis 101, Pleasant Valley 84


Rocklin Holiday Classic

Del Oro 49, River City 46

Del Oro1014141149
River City98131646

 DO–Lopez 12, Moore 5, Becker 4, Udoffia 3, Finney 6, Huizenga 9, Setterlund 10. RC–Ruaro 5, Muro 2, Desilva 8, Prisem 8, Davis 7, Briggs 2, Francois 14.

ROCKLIN 86, CHICO 63

GIRLS BASKETBALL

FOOTHILL 47, ROSEMONT 36

Foothill81515947
Rosemont6912936

 F–N. SMith 10, P. Nyer 6, H. Woodbury 7, Hazziez 5, Bryson 5, Ponder 2, Gordon 12. R–Wilson 11, Williams 12, Christmas 4, Miller 3, Martinez 6.

Lincoln Invitational

Championship

RIVER VALLEY 70, GRANITE BAY 61

Granite Bay1213152161
River Valley1320142370

 GB–Black 11, Manduca 13, Meyers 4, Bermudez 4, Russell 7, Wright 18, Rowe 2, Snyder 2. RV–Sandhu 5, Millington 8, Massengale 15, Gosal 21, Rasul 2, Wirrig 2, Norris 17.


Rocklin Tournament

ROSEVILLE 47, MESA VERDE 29

Roseville171061447
Mesa Verde5116729

 R–Rubey 2, Muir 3, Dobler 4, McKuy 9, Spencer 4, Anderson 25. MV–Henderson 4, Stordahl 8, Thomas-Gross 4, Walker 3, Blanco 5, Mc Dowell 4.

NEVADA UNION 75, EDISON 41

Nevada Union2812171875
Edison88101541

 NU–Delic 5, Dehart 8, Lavulo 3, Kraus 5, Porter 22, Paye 2, O’Brien 13, Peterson 16, Becker 1. E–Buligon 4, Carter 1, Moore 3, Perales 3, Hardin 6, Almonia 3, Lacanaria 2, Paul 3, Weaver 2, Smith 5, Larken 9.

Championship

DEL ORO 51, PLEASANT GROVE 49

Del Oro61692051
P. Grove149131049

 DO–Hirota 5, Mitchell 9, Miglente 9, Lahmann 2, Jordan 14, Heyn 12. PG-Nguyen 13, Castrence 2, Pena 9, Schmelz 13, Huddleton 8, Nickerson 4.

Third place

CHRISTIAN BROTHERS 73, ROCKLIN 49

Chr. Brothers2619141473
Rocklin1016131049

 CB–Gonzalez 12, O’Campo 6, Mark 10, Cottrell 3, Dahl 3, Ramirez 6, Cantiller 5, Earley 5, Hart 5, McKechnie 12, Overstreet 2. R–Clark 2, Muhic 2, Hildan 7, Agarpo 2, Purvis 3, Middleton 2, Soloman 8, Summers 23.


Casa Roble Tournament

Third place

WOODCREEK 44, BEAR CREEK 42

Woodcreek1310111044
Bear Creek121212642

 W–Daniels 11, Kohler 6, Ramsey 2, Russell 2, Breshears 12, Johnson 3, Sheridan 2, Cunningham 6. BC–Bradford 6, McLaurin 2, Butler 8, Younger 5, Jones 15, Linker 6.

Wrestling

Dragon Duals

At Sacramento

Team placement: Pitman, McClatchy, Lindhurst,

El Camino, Franklin, Newark Memorial.

McClatchy 46, Inderkum 36

Inderkum 54, Laguna Creek 23

Inderkum 52, Florin 18

Inderkum 63, West Campus 17

Inderkum 70, Sacramento 0

37th Annual Doc Buchanan Invitational

At Clovis

Team results: Clovis, Buchanan, Poway, Clovis West, Pleasant Grove-Utah, Gillroy, Folsom

Individual results: 120-4. Anthony Wesley, Jesuit; 145-3. Lorenzo De La Riva, Folsom; 152-7. Mason Koshyama, Folsom; 182-1. Nick Siegener, Folsom; 195-4. Erik Medina, Jesuit.

Read more articles by Bee Sports Staff



Sacramento Bee Job listing powered by Careerbuilder.com
Quick Job Search
Sacramento Bee Jobs »
Buy
Used Cars
Dealer and private-party ads
Make:

Model:

Price Range:
to
Search within:
miles of ZIP

Advanced Search | 1982 & Older

TODAY'S CIRCULARS