News

Sac-Joaquin Section Masters Wrestling Results (3-2-14)

Wrestling

High School Boys

Sac-Joaquin Section Masters Championships

Saturday/At Stockton Arena

Team — 1. Vacaville 197, 2. Folsom 1471/2, 3. Del Oro 1221/2, 4t. Oak Ridge, Modesto 951/2, 6. Oakdale 881/2, 7. Jesuit 88 1/2. 8. Ponderosa 72. 9. Benicia 71 1/2. 10. Elk Grove 65 1/2.

Team —11. Pitman 63. 12. Franklin-Elk Grove 61 1/2. 13. Escalon 58. 14. Merced 57. 15. Turlock 52.

106 — Final, Jordan Aquino, Vacaville, d. Christian Ramos, Benicia, 6-5. 3rd, Isaac Blackburn, Del Oro, p. Greg Viloria, West, 4:30. 5th, Adam Velasquez, Modesto, d. Jacob Seto, Elk Grove, 10-5. 7th, Logan Eaton, Oakdale, d. Josh Ploke, Oak Ridge, 7-3.

113 — Final, Nico Colunga, Oakdale, d. Devan Turner, Dixon, 3-2. 3rd, Landon McBride, Del Oro, d. Tyler Felix, Los Banos, 8-0 major. 5th, Alex Olivera, Lincoln, d. Tanner Browning, Golden Valley, 6-4. 7th, Steven Abbate, Central Catholic, d. Mike Sexton, River City, 9-5.

120 — Final, Israel Saavedra, Modesto, d. Gionn Peralta, Vacaville, forfeit. 3rd, Anthony Wesley, Jesuit, d. Curtis Booth, Folsom, 2-0. 5th, Mason Boutain, Benicia, d. Jansen Englebrecht, Del Oro, 6-0. 7th, Trevor Williams, Oakdale, d. Tristan Scott, Elk Grove, 12-6.

126 — Final, Anthony Hernandez, Vacaville, d. Angel Velasquez, Modesto, 4-3. 3rd, Josh Villaflor, Franklin-Elk Grove, d. Devon Sookhoo, Enochs, 10-1 major. 5th, Branson Vu, Rodriguez, d. Kalani Tonge, Elk Grove, 6-5. 7th, Rafael Herrera, Turlock, d. Max Stevens, Oakdale, 7-0.

132 — Final, Josh Lazaro, Folsom, d. Alex Elko, Jesuit, 12-5. 3rd, Caleb Patrick, Argonaut, d. Bobby Ehman, Vacaville, 4-2. 5th, Nick Valadez, Pitman, d. Chase Herrin, Hughson, 6-4. 7th, Paul Fagbamila, Beyer, d. Jon Maroon, Roseville, DQ.

138 — Final, Emilio Saavedra, Modesto, d. Brandon Clairborne, Oak Ridge, 9-3. 3rd, McCoy Kent, Enochs, d. Tyler Lawrence 2-0. 5th, Colin Hustrulid, Ponderosa, d. Tanner Robison, Del Oro, 13-4 major. 7th, Reese Chew, Kimball, d. Robert Ferry, Roseville, forfeit.

145 — Final, Lorenzo De La Riva, Folsom, d. Hayden Fry, Vacaville, 7-5. 3rd, Matt Berry, Granite Bay, d. Ryan Redhair, Oak Ridge, 4-3. 5th, Alex Bluemel, Bella Vista, d. Josh Peterson, Beyer, 4-3. 7th, Ethan Morse, Golden Valley, d. Mario Mendieta, Tokay, 13-1 major.

152 — Final, Romeo Ontiveros, Merced, d. Roman Romero, McNair, 9-5. 3rd, Trent Nicholson, Kimball, p. Tristan Smith, Bear Creek, :55. 5th, Nicko Chapman, Inderkum, d. Mason Koshiyama, Folsom, forfeit. 7th, Jorge Perez, d. Tyler Kay, Benicia, 8-7.

160 — Final, Kaleio Romero, Oakmont, d. Logan Wolfley, Pitman, 10-0 major. 3rd, Trae Providence, Ponderosa, d. Connor Watson, Folsom, 3-1. 5th, Evan Shelley, Vista del Lago, p. Emilio Flores, Woodland, 1:30. 7th, Tanner Reeves, Oakdale, d. Miguel Hernandez, Central Catholic, 9-1 major.

170 — Final, Will Sumner, Nevada Union, d. Albino Orozco, Turlock, 10-3. 3rd, Frankie Trent, Oakdale, d. Dylan Kainrath, Del Oro, 3-1. 5th, T.J. Shamblin, Ponderosa, d. James Portilla, Oak Ridge, forfeit. 7th, Myles Lenover, Placer, d. Bobby Posadas, Grace Davis, 7-2.

182 — Final, Nick Fiegener, Folsom, d, Skyler Gonzalez, Rocklin, 18-1 T-Fall. 3rd, Bishane Sagal, Oak Ridge, d. Adrian Vizcaino, Central Valley, 5-4. 5th, Max Best, Pioneer, d. Antonio Melo, Hilmar, forfeit. 7th, Will Thornton, Placer, d. Alex LeBaron, El Dorado, 12-0 major.

195 — Final, Joey Banks, Franklin-Elk Grove, 4-2. 3rd, Jerod Nooner, Folsom, d. Steven Gomez, Vacaville, 3-0. 5th, Jason Perry, Center, d. Jay Johnson, Buhach Colony, 4-2. 7th, Sherman McVay, Oak Ridge, p. Aaron Wiese, Granite Bay, 5:04.

220 — Final, Jeramy Sweany, Vacaville, d. Dominic Freeseha, Escalon, 18-5 major. 3rd, JoJo Ochoa, Atwater, d. Cole WIlbourn, Jesuit, forfeit. 5th, Sai Ta'amu, Elk Grove, d. Nick Roditis, Pitman, forfeit. 7th, Vaughn Hingano, Rio Linda, p. Austin Reynolds, El Camino, 4:08.

285 — Final, Dominic Balmer, Woodcreek, d. Jake Minshew, Casa Roble, 4-3. 3rd, Saul Meneses, Del Oro, p. Mikey McCauley, Vacaville, :39. 5th, Tony Lopez, Merced, d. Eric Bajeron, Pitman, forfeit. 7th, Patrick Ferrer, Rodriguez, p. Nathaniel Moody, Ponderosa, 4:06.

  Comments