Sports

Sac-Joaquin Section basketball playoffs results and schedule for Feb. 27, 2018

Bee Sports Staff

All games 7 p.m. unless noted

BOYS SEMIFINALS

WEDNESDAY, FEB. 28

Division I

No. 4 Folsom at No. 1 Sheldon

No. 3 Capital Christian at No. 2 Modesto Christian

Division II

No. 5 Grant at No. 1 Antelope

No. 3 Whitney at No. 2 St. Mary’s

Division III

No. 5 Patterson at No. 1 Central Catholic

No. 6 Rio Americano at No. 2 Beyer

Division IV

No. 9 Foothill at No. 4 West Campus

No. 10 Calaveras at No. 6 Placer

Division V

No. 4 Bradshaw Christian at No. 1 Argonaut

No. 6 Summerville at No. 2 Colfax

FRIDAY’S CHAMPIONSHIP

Division VI

No. 1 Sacramento Adventist at No. 2 Ripon Christian, noon

GIRLS SEMIFINALS RESULTS

Division I

No. 1 St. Mary’s 92, No. 4 Edison 42

No. 2 Folsom 80, No. 3 Cosumnes Oaks 43

FOLSOM 80, COSUMNES OAKS 43

Cosumnes Oaks

8

16

9

10

43

Folsom

20

16

20

24

80

CO–Butts 2, Ito 1, Hess 10, Fong 2, Omega 3, McCrae 10, Rosette 10, Coleman 5. F–Gallegos 16, Forbes 24, Millett 4, Climenhage 2, Pettingill 2, Gordon 14, Beckmen 10, S. Harris 8.

Division II

No. 1 Antelope 55, No. 4 Del Oro 47

No. 2 Bear Creek 67, No. 3 Whitney 54

ANTELOPE 55, DEL ORO 47

Del Oro

9

19

6

13

47

Antelope

12

8

20

15

55

DO–Duley 7, Huckaby 5, Perry 1, Floss 11, Stratman 3, Kessler 5, Powers 4, Parry 11. A–Jordan 3, Sands 10, Goodwin 2, Lesane 11, Harriel 17, Spann 12.

Division III

No. 1 Christian Brothers 65, No. 5 Bradshaw Christian 55

No. 3 River Valley 70, No. 2 Kimball 46

CHRISTIAN BROTHERS 65, BRADSHAW CHRISTIAN 55

Bradshaw Christian

9

8

9

19

55

Christian Brothers

15

14

14

22

65

BC–Mejia 33, Marquez 11, Brown 9, Reid 2. CB–Juniel 23, Shine 19, Brown 9, Prichard 7, Sims 6, Miller 1.

RIVER VALLEY 70, KIMBALL 46

River Valley

14

18

23

15

70

Kimball

17

19

9

1

46

RV–Campos 13, Walker-Brown 21, Gonzalez 2, Frasel 5, Gill 3, Dahlstrom 10, Wise-Wright 10, Po’oi 6. K–Smith 2, Leonardo 2, Ransom 2, Willis 3, Moren 2, Bautista 9, Potter 16, Obiajulu 2, Lacap 8.

Division IV

No. 4 Lathrop 58, No. 1 Foothill 50

No. 3 West Campus 75, No. 2 Union Mine 57

WEST CAMPUS 75, UNION MINE 57

West Campus

25

24

10

16

75

Union Mine

17

17

10

13

57

WC–Jefferson 27, Rones 29, Myers 5, S. Johnson 6, Edinburgh 2, N. Johnson 6. UM–Ball 2, Bruno 5, Gioia 10, Trulli 12, McDonald 9, Zaragoza 19.

Division V

No. 1 Colfax 61, No. 5 Mariposa 39

No. 2 Argonaut 53, No. 3 Capital Christian 37

FRIDAY’S CHAMPIONSHIPS

Division II

No. 2 Bear Creek at No. 1 Antelope, 6 p.m.

Division IV

No. 4 Lathrop at No. 3 West Campus, 2 p.m.

Division VI

No. 2 Ripon Christian at No. 1 Forest Lake Christian, 10 a.m.

SATURDAY’S CHAMPIONSHIPS

Division I

No. 2 Folsom at No. 1 St. Mary’s, 6 p.m.

Division III

No. 3 River Valley at No. 1 Christian Brothers, 2 p.m.

Division V

No. 2 Argonaut at No. 1 Colfax, 10 a.m.

CALL IN YOUR SCORES

Area high school and community college coaches or scorekeepers are encouraged to report results immediately after games. Call 916-441-4100 or email preps@sacbee.com. Calls will be accepted everyday until 10 p.m.

  Comments