Sports

Sac-Joaquin Section baseball, softball playoffs results and schedule for Saturday, May 19, 2018

Bee Sports Staff

BASEBALL

DIVISION I

Saturday, May 19's results

No. 4 Jesuit 1, No. 1 Franklin (Elk Grove) 0

No. 6 Davis Sr. 3, No. 7 Vacaville 2

Tuesday, May 22’s games

No. 4 Jesuit vs. No. 6 Davis Sr., 7 p.m.

Franklin (Elk Grove) vs. Vacaville, 4 p.m.

DIVISION II

Saturday, May 19's results

No. 1 Del Campo 6, No. 4 Granite Bay 5

No. 2 Woodcreek 5, No. 11 Del Oro 0

Tuesday, May 22’s games

No. 1 Del Campo vs. No. 2 Woodcreek, 7 p.m.

Granite Bay vs. Del Oro, 4 p.m.

DIVISION III

Saturday, May 19's results

No. 5 Sierra 9, No. 1 Christian Brothers 8

No. 6 Beyer 13, No. 7 Rio Americano 7

Tuesday, May 22’s games

No. 5 Sierra vs. No. 6 Beyer, 7 p.m.

Christian Brothers vs. Rio Americano, 4 p.m.

DIVISION IV

Saturday, May 19's results

No. 1 El Dorado 12, No. 5 Capital Christian 11

No. 2 Woodland 6, No. 6 Escalon 2

Tuesday, May 22’s games

No. 1 El Dorado vs. No. 2 Woodland, 7 p.m.

Capital Christian vs. Escalon, 4 p.m.

DIVISION V

Saturday, May 19's results

No. 4 Argonaut 5, No. 1 Linden 4

No. 3 Colfax 8, No. 2 Bear River 3

Tuesday, May 22’s games

No. 4 Argonaut vs. No. 3 Colfax, 7 p.m.

Linden vs. Bear River, 4 p.m.

DIVISION VI

Saturday, May 19's results

No. 4 Ripon Christian 10, No. 1 Rio Vista 5

No. 2 Bradshaw Christian 12, No. 6 Modesto Christian 9

Tuesday, May 22’s games

No. 4 Ripon Christian vs. No. 2 Bradshaw Christian, 7 p.m.

Rio Vista vs. Modesto Christian, 4 p.m.

DIVISION VII

Saturday, May 19's results

No. 1 Turlock Christian 6, No. 4 Valley Christian 5

No. 2 Alpha Charter 5, No. 3 Big Valley Christian 1

Tuesday, May 22’s games

No. 1 Turlock vs. No. 2 Alpha Charter, 7 p.m.

Valley Christian vs. Big Valley Christian, 4 p.m.

SOFTBALL

DIVISION I

Monday, May 21’s games

No. 1 Sheldon vs. No. 2 Tracy, 5 p.m.

Pleasant Grove vs. Granite Bay, 5 p.m.

DIVISION II

Saturday, May 19's results

No. 4 Bella Vista 2, No. 8 Napa 1

No. 2 Elk Grove 4, No. 6 St. Mary’s 2

Tuesday, May 22’s games

No. 4 Bella Vista vs. No. 2 Elk Grove, 5 p.m.

Napa vs. St. Mary’s, 5 p.m.

DIVISION III

Saturday, May 19's results

No. 5 Vanden 5, No. 1 Oakdale 4

No. 2 Benecia 2, No. 3 Casa Roble 1

Tuesday, May 22’s games

No. 5 Vanden vs. No. 2 Benicia, 5 p.m.

Oakdale vs. Casa Roble, 5 p.m.

DIVISION IV

Monday, May 21’s games

No. 4 Rosemont vs. No. 3 Sierra, 5 p.m.

Calaveras vs. Kimball, 5 p.m.

DIVISION V

Saturday, May 19's results

No. 1 Escalon 5, No. 5 Hilmar 0

DIVISION VI

Saturday, May 19’s results

No. 2 Millennium 12, No. 1 Woodland Christian 8

No. 1 Woodland Christian 11, No. 2 Millennium 1

DIVISION VII

Saturday, May 19's results

No. 2 Ripon Christian 7, No. 1 Stone Ridge Christian 2

No. 2 Ripon Christian 8, No. 1 Stone Ridge Christian 3

CALL IN YOUR SCORES

Area high school and community college coaches or scorekeepers are encouraged to report results immediately after games. Call 916-441-4100 or email preps@sacbee.com. Calls will be accepted every day until 10 p.m.

  Comments