Sports

High School sports results from around the region.

BOYS BASKETBALL

Sacramento Waldorf 53, Freedom Christian 15

Sac. Waldorf 7 19 14 13 53
Freedom Chr. 2 1 4 8 15

 S–Koehler 3, Pock 6, Phillipi 1, Frouws 8, Guzman 20, McElligott 15. FC–O’Brien 4, Hancock 2, Davis 9.

Antelope Titan Classic

Third place

KENNEDY 66,

TENNISON/WOODS-AUSTRALIA 38

Kennedy 21 12 21 12 66
Tennison 10 6 12 10 38

 K–Taira 3, Carr 6, Nakatomi 15, Hutt 10, Uda 11, Khan 8, Healow 4, Coner 4, Alexander 2, Bravo 3. TW–Wallis 2, Withers 2, Telfer 3, Dewit 17, Kent 2, Millard 7, Preece 1, Gibbs 4.


Folsom/Vista Classic

Championship

FOLSOM 64, WOODCREEK 63

Woodcreek 16 13 12 22 63
Folsom 18 12 17 17 64

 W–Blackwell 18, Corbin 3, Asuncion 2, Baterlaus 2, Thomas 8, Howe 14, English 2, Konrad 8, Faupusa 2, Astefjord 4. F–Ford 28, Smith 5, Penrose 2, Kaye 2, Vakili 2, Wall 8, Andrews 6, Russell 11.

Third place

EL DORADO 55, ELK GROVE 51

El Dorado 6 15 19 15 55
Elk Grove 20 10 8 13 51

 ED–Thompson 2, Williams 14, Sheperd 1, Weston 6, Smith 10, Line 22. EG–Serna 15, Singleton 1, Vanderpan 8, Scoggins 2, Robards 2, Murphy 19, Okolo 4.

Fifth place

CENTER 65, VISTA DEL LAGO 57

Vista d. Lago 14 15 9 19 57
Center 20 15 14 16 65

 VDL–LaRocca 5, Bland 4, Brisbane 3, Fulton 7, Moonen 16, Uribe 11, Reinking 2, Sheehan 7, Wert 2. C–Tenette 7, Buserwini 4, Marquez 3, Tsverov 9, Pittman 19, Oill 9, Hampton 12, Bracey 2.

Seventh place

BELLA VISTA 74, HUG-RENO 64

Bella Vista 21 20 17 16 74
Hug 7 12 24 21 64

 BV–Dhillon 5, Loomis 18, Caraccio 1, Zari 4, Jackson 12, Haviland 4, Widtfeld 10, Bush 13, Hartog 4, Tayarani 3. H–Thomas 7, Porter 17, Tatum 6, Williams 8, Nakayama 11, Calhoun 1, Corley 13, Roscom 1.


Bret Harte Tournament

Championship

Encina 74, Mesa Verde 69

Encina 15 15 21 23 74
Mesa Verde 10 24 18 17 69

 E–Green 8, Jackson 16, Largo 15, Coleman 5, Bryant 5, Jefferson 25. MV–Vakulchick 15, Woods 4, Lynch 21, Sidhu 8, Marques 8, Deeray 12, Ja. Garcia 1.


Mark Macres Tournament

Championship

Cosumnes Oaks 76, Pleasant Grove 57

Cosumnes 17 16 16 17 76
Pleasant Grove 22 11 11 13 57

 CO–Stallworth 12, Muldavin 3, Reed 9, Johnson 20, Williams 2, Toles 3, Vandyke 27. PG–Tate 16, Quinn 2, Linsey 8, Jackson 2, Chris 10, Mayberry 2, Gray 2, Fitzgerald 15.

Third place

Monterey Trail 67, Granite Bay 52

Monterey Trail 29 13 9 16 67
Granite Bay 20 13 7 12 52

 MT–Bell 3, Wariso 15 Jhajj 6, Lintz 17, Jackson 12, Robinson 2, Sanford 12. GB–McHale 6, Tooele 2, Dockem 3, Riffice 6, Naughton 6, Boil 2, Arai 4, Yeargin 3, Nelsonm 17, Ingtersol 3.

Fifth place

Christian Brothers 41, Yuba City 40

Chr. Brothers 8 8 19 6 41
Yuba City 8 10 16 6 40

 CB–Vanenburg 6, Thompson 4, Hasbrook 5, Petkus 5, Barnett 10, Delgadillo 6, Strech 2, Junis 3. YC–Horn 13, Hernandez 12, McCallister 4, Nijjar 4, Phillon 7.

Seventh place

Foothill 63, Lincoln-Stockton 56

Foothill 20 10 20 13 63
Lincoln 13 15 8 20 56

 F–Hansen 3, Alford 15, M. Pots 10, Kennedy 10, T. Pots 17, Miles 2, Hazzicz 6. L–Alexander 12, Anderson 18, Holland 3, Smith 13, Saffold 5, Verlin 5.


AIBT Arcada Invitational

Franklin 70, Piner-Santa Rosa 48

Franklin 14 16 18 22 70
Piner 5 22 6 15 48

 F–Payne 14, Moscoso 2, Allen 19, Johnson 19, Tactacan 2, Timothy 2, Osayande 3, Onwuazo 2, Fayne 6. P–Adams 12, Gedlu 14, Cervantes 10, Dominiko 4, Efriem 5, Williams 3.


Woodland Tournament

Championship

Roseville 75, Valley 54

Roseville 21 17 24 13 75
Valley 9 7 18 20 54

 R–Baylon 5, White 17, Talks 23, Crouch 10, Delgado 11, Bortmas 9. V–Murphy 10, Gilbert 10, Thompson 2, Lacey 2, Talloway 25, Johnson 3, Car 2.


Pacific Grove Tournament

Championship

Colfax 56 Lincoln 43

Colfax 11 11 19 15 56
Lincoln 12 8 14 9 43

 C–Heimann 6, Lillie 3, Avila 12, Bauer 22, Biles 11, Glisson 2. L–Galli 4, McCommas 8, McKinney 8, Neel 3, Belding 9, Pisik 11.


Gridley Tournament

Capital Christian 78, Sacramento 75

Capital Chr. 18 22 22 16 78
Sacramento 16 19 25 15 75

 CC–Iroegbu 10, Wilson 16, Perry 9, Jennings 21, Mosley 14, Aibuedefe 4, Lealou 4. S–Matthews 12, Finch 7, Gonzalez 7, Henderson 5, Hempstead 2, Young 20, Terrell 9, Hines 3, Williams 10.


Del Oro Invitational

Championship

Del Oro 69, Casa Roble 49

Del Oro 19 15 19 16 69
Casa Roble 15 13 11 10 49

 DO–Lopez 6, Curry 2, Tarabetz 5, Soldano 2, Becker 10, Finkelstein 2, Finney 9, Huizenga 20, Setterlund 6, Drake 7. CR–Romine 6, Larsh 12, Saiya 2, McCarthy 2, Baucum 6, Baker 10, Stuteville 9, Amos 2.


McDonalds Edison Classic

Third place

Grant 61, Brookside Christian 47

Grant 10 14 20 17 61
Brookside Chr. 13 12 10 12 47

 G–Crawford 4, Oliver 25, Echols 1, Martin 2, Brown 9, Blackman 3, Churchhill 17. BC–Vales 5, Williams 15, Barlow 4, Gonsalez 8, Kahlon 7, Oliver 6, Thompson 2.


Father Barry Christmas Classic

Championship

Jesuit 80, St. Mary’s-Stockton 69

Jesuit 23 18 11 28 80
St. Mary’s 10 18 20 21 69

 J–Lutes 12, Hilton 27, Hemdley 7, Langley 4, Bailey 21, Anderson 9. SM–Haislip 3, Williams 6, Vincent 35, Coleman 18, Aruta 7.

Third place

St. Ignatius 65, Jesuit-Dallas 61

St. Ignatius 11 15 16 16 7 65
Jesuit 21 14 17 6 3 61

 SI–Dunbar 24, Yang 9, Feeney 3, Wentworth 6, Burke 3, Marcu 6, Rike 10, Poorsina 4. J–Bejarano 16, Steptau 13, Shotland 9, Weber 1, McReynolds 13, Bender 2, Schlapkohl 6, Lynch 1.

Fifth place

St. Joseph Notre Dame 60,

Rocklin 48

St. Joseph N.D. 13 16 16 5 60
Rocklin 7 13 11 17 48

 SJND–Smith 5, Ma. Harris 8, Banks 13, Mi. Harris 2, Duckett 8, Yussuf 14. R–Versoza 3, Bradley 2, Bridge 4, Williams 2, O’Rourke 6, Chimanisti 8, Toto 5, Peterson 6, Gustafson 10, Wille 2.

Seventh place

Marin Catholic 72, Xavier 63

Marin Catholic 15 11 24 22 72
Xavier 15 14 12 22 63

 MC–Banicacci 5, F. Calcaterra 7, Walewander 12, Ward 3, J. Calcaterra 4, Mulcahy 7, Duysen 20, Fitzpatrick 14. X–Burgess 2, LoGuidice 1, Biernacki 16, Capper 6, Bulach 8, McCarthy 20, Walker 10.


Lehigh Tournament

Championship

Liberty Chr. 82, Bear River 77 (2 OT)

Liberty Chr. 16 18 13 10 11 14 82
Bear River 11 22 9 15 11 9 77

 LC–Poricia 19, Neggers 4, Franksap 2, Nwobia 7, Fuller 11, Treat 4, Stankus 9, Lynch 26. BR–Sytnicki 20, O’Brien 19, Espinoza 13, Skowrowski 4, Heriter 2, Duncan 19.

GIRLS BASKETBALL

Union Mine 37, Del Campo 34

Del Campo 8 9 13 4 34
Union Mine 6 17 4 10 37

 DC–Cravens 3, Sanabria 6, Courchaine 2, Horst 16, Biggs 7. UM–Del Rio 3, Trulli 1, Preacher 8, Bird 2, Scott 11, Tolbert 7, Parker 3, Taylor 2.


Oak Ridge Trojan Shootout

Championship

OAK RIDGE 57, NEVADA UNION 44

Nevada Union 14 13 7 10 44
Oak Ridge 18 7 19 13 57

 NU–Selleck 5, Dehart 10, Porter 13, Johnson 3, O’Brien 5, Peterson 8. OR–Derksen 8, Conde 10, Hoffman 16, Peters 8, Smith 10, Dulgar 2, Drossis 3.

Third place

WEST CAMPUS 44, RED BLUFF 34

West Campus 11 9 17 7 44
Red Bluff 10 12 6 6 34

 WC–Nelson 5, Keomany 15, Adams 20, Mendoza 2, Java 2. RB–Brose 14, E. Gallagher 3, Exumg 2, McKerras 5, K. Gallagher 6, Scholzen 4.

Fifth place

DAVIS 57, EL DORADO 31

Davis 21 17 9 10 57
El Dorado 3 1 8 19 31

 D–Belenis 4, Grahn 5, King 2, Rusanganwa 5, Seng 6, Bloise 1, Mozzoleni 12, Allison 4, Stenz 18. ED–Garcia 3, Reyes 1, McCavghey 3, Wilson 2, Cotten 9, Haverson 2, Hammond 6, Jemmott 3, Klinkenborg 2.


St. Hope Classic

Championship

SACRAMENTO 65, SHELDON 39

Sheldon 7 16 10 6 39
Sacramento 18 16 11 20 65

 Sh.–Kennedy 4, Kanae 11, Hair 4, Q. Harris 7, Money 6, Walker 2, A. Harris 5. Sac.–Cormier 5, Clark 5, Hernandez 11, Stone 6, Matthews 3, Hines 5, Queenland 20, Edwards 10.

Third place

COSUMNES OAKS 48, INDERKUM 29

Inderkum 1 8 9 11 29
Cosumnes 14 11 11 12 48

 I–Baldwin 10, McCaskel 5, Pippins 1, Capangpangan 3, Daniel 9, Steuben 1. CO–Stinson 9, Bray 2, Boateng 2, Vance 2, Nijjar 2, Hurt 6, English 6, Witcher 10, Hailey 3, Smith-Robinson 6.


Oakmont Rotary Tournament

Fifth place

Del Oro 77, Oakmont 42

Del Oro 19 23 13 22 77
Oakmont 12 7 15 8 42

 DO–Hirota 6, Mitchell 13, Runt 2, Baird 3, Miglente 13, Cahmann 3, Yarnell 2, Jordan 10, Ealser 7, WIlson 2, Oreorica 12, Han 4. O–Dorsey 3, Barnhard 3, Hester 7, Ford 6, Francis 5, Ellis 3, Nickles 2, Crouch 4, Gavia 9.

Seventh place

BELLA VISTA 57, MESA VERDE 17

Bella Vista 22 4 9 22 57
Mesa Verde 2 2 6 7 17

 BV–B. Johnson 8, Kreuger 4, K. Johnson 5, Garvey 6, Wright 2, Coffin 3, White 1, Schupp 18, Diregolo 10. MV–Henderson 4, Stordahl 6, Walker 6, McDowell 1.


Claude Brock Memorial Tournament

Championship

CAPITAL CHRISITIAN 53, RIO LINDA 44

Rio Linda 12 14 10 8 44
Capital Chr. 15 17 17 4 53

 RL–Huffhines 9, Dosty 4, Porter 6, Clayton 4, Sanders 21. CC–Nalyanya 6, Filer 20, M. Colbert 14, N. Colbert 13.

Third place

Antelope 55, Center 24

Antelope 12 12 10 21 55
Center 2 9 7 6 24

 A–Hardy 7, Washington 8, Oroy 2, Warren 15, Sorensen 1, Johnson 22. C–Tenette 5, Robbins 3, Cokley 5, Herrera 2, Eary 4, Mims 3, Avaloz 2.

Fifth place

Tennison Woods-Aus. 55, Wood 20

Tennison Woods 21 16 7 11 55
Will C. Wood 7 3 0 10 20

 TW–Watson 17, Senem 8, Houmanan 9, Kennett 3, Manning 11, Tiller 5, Widdison 2. WCW–Randall 2, Davis 2, Colvin 8, Calhoun 1, Woo 7.


Lodi Tournament

Championship

St. Francis 47, Elk Grove 42

St. Francis 12 15 3 17 47
Elk Grove 12 16 10 4 42

 SF–Lau 2, Rogers 17, Balbierz 5, Dow 4, Davenport 5, Huffman 6, Craig 8. EG–Wong 13, Leisure 5, Sandhu 5, Alexander 7, Robertson 2, Shulman 10.

Fifth place

Rocklin 47, Beyer 31

Rocklin 14 11 9 13 47
Beyer 10 5 6 10 31

 R–Clark 3, Muhic 3, Ferraro 4, Agarpo 7, Pervus 10, Solomon 5, Adame 6, Summers 5, Payne 4. B–Baught 4, Murphy 12, Cisneros 2, Young 2, Berry 5, Lemmons 4, Bledsoe 2.


Valley Christian Tournament

Highlands 38, Stockton Christian 37

Highlands 8 12 4 12 38
Stockton Chr. 12 8 14 3 37

 H–Filbert 7, A. Felix 6, M. Felix 2, Carter 2, Wradge 4, Thurston 17. SC–Martin 23, Papzler 10, Sanchez 3, Baro 1.

Rumble on the River

Championship

River City 66, Dixon 39

River City 12 14 27 13 66
Dixon 13 12 5 9 39

 RC–Garcia 19, Moore 2, Mendoza 2, Brantley 8, Hollie 8, Torres 6, Robinson 13, Lewis 8. D–Immel 5, Garcia 3, Spalding 12, Brady 2, Raycraft 5, Mitchell 2, Mackenzie 10.

  Comments