High School Sports

CIF NorCal Regional basketball playoffs results and schedule, March 7, 2018

Bee Sports Staff

CIF NORCAL REGIONAL HIGH SCHOOL BASKETBALL PLAYOFFS

BOYS

WEDNESDAY’S RESULTS

Division I

No. 1 Heritage 71, No. 16 Bullard 67

No. 8 Palo Alto 62, No. 9 De La Salle 49

No. 12 Central 73, No. 5 Saint Francis 72

No. 13 Menlo School 65, Clayton Valley Charter 61

No. 3 Mitty 73, No. 14 Jesuit 54

No. 11 St. Ignatius 71, No. 6 Berkeley 54

No. 7 Dublin 62, No. 10 Serra 58

No. 2 Las Lomas 65, No. 15 Franklin 59

Division II

No. 1 Alameda 61, No. 16 Oak Ridge 42

No. 9 Los Gatos 83, No. 8 Antelope 52

No. 5 Grant 67, No. 12 Acalanes 70

No. 13 Riordan 71, No. 4 St. Patrick/St. Vincent 62

No. 3 Campolindo 58, No. 14 Whitney 56

No. 11 Woodcreek 71, No. 6 St. Joseph-Notre Dame 54

No. 10 Moreau Catholic 70, No. 7 Sequoia 60

No. 2 St. Mary’s-Stockton 62, No. 15 Sunnyside 59

Division III

No. 1 Branson 57, No. 16 Vanden 38

No. 8 Valley Christian 68, No. 9 Oakland Tech 50

No. 5 Half Moon Bay 55, No. 12 Rio Americano 50

No. 4 Central Catholic 55, No. 13 Monterey 51

No. 3 University 85, No. 14 Patterson 83

No. 11 Foothill-Pleasanton 83, No. 6 Mission 78

No. 7 Sanger 66, No. 10 Beyer 60

No. 2 Pleasant Valley 64, No. 15 Drake 37

Division IV

No. 1 Santa Cruz 65, No. 16 Weston Ranch 60

No. 9 Stuart Hall 61, No. 8 Foothill-Sac 59

No. 12 Liberty Ranch 48, No. 5 Albany 46

No. 4 Placer 86, No. 13 Corning 63

No. 3 Saint Mary’s 87, No. 14 Dixon 62

No. 11 Sonora 78, No. 6 Lick-Wilmerding 67

No. 7 Calaveras 58, No. 10 Woodside Priory 51

No. 2 West Campus 64, No. 15 Lowell 47

PLACER 86, CORNING 63

No. 13 Corning

10

22

20

11

63

No. 4 Placer

13

28

25

20

86

C – Mishoe 11, Berens 2, Zoppi 16, Hoag 8, Armstrong 2, Vazquez 2, Casey 3, Busta 19.

P – Huntsberry 12, Perlow 12, Schreeve 17, Walsh 12, Yamzon 12, Richardson 16, Bridges 3, Stuck 2.

WEST CAMPUS 64, LOWELL 47

No. 15 Lowell

4

10

10

23

47

No. 2 West Campus

19

19

7

19

64

L – Wong 3, Khadka 5, Lee 10, Fok 21, Ng 2, Gauthier 2, Jaber 2.

WC – Taylor 14, Gilmer 2, Burton 11, O’neil 7, Simms 2, Karren 18, Marshall 2, Khela 3, Kankiewicz 2, Jones 3.

Division V

No. 1 Argonaut 63, No. 16 Durham 44

No. 9 Hayward 57, No. 8 Pinewood 49

No. 12 Envision Academy 62, No. 5 University Prep 60

No. 4 Urban 58, No. 13 Mt. Shasta 56

No. 3 Colfax 53, No. 14 Colusa 45

No. 6 Lassen 55, No. 11 Summerville 51

No. 10 Bradshaw Christian 61, No. 7 Redwood Christian 58

No. 2 Gridley 68, No. 15 Brookside Christian 54

Division VI

No. 1 Ripon Christian 79, No. 8 S.F. Waldorf 49

No. 4 Fall River 84, No. 5 Cornerstone Christian 68

No. 6 Sac Adventist 60, No. 3 Laytonville 49

No. 2 Redding Christian 43, No. 7 Jewish Community 35

SACRAMENTO ADVENTIST 60, LAYTONVILLE 49

No. 6 Sacramento Adventist

13

16

18

13

60

No. 3 Laytonville

9

7

17

16

49

SA – Bryce Beaman 4, Breckin Beaman 9, Jones 19, Trull 12, Jamison Collins 8, Bryson Collins 8.

L –Evenson 7, Luna 16, Holdorff 2, Maizner 19, Jepson 5.

SCHEDULE

Friday

All games 7 p.m.

Open Division

No. 8 Folsom vs. No. 1 Salesian at Albany High

No. 5 San Joaquin Memorial-Fresno at No. 4 Sheldon

No. 6 Bellarmine at No. 3 Mod. Christian

No. 7 Capital Christian at No. 2 Bishop O’Dowd

Saturday

All games 6 p.m.

Division I

No. 8 Palo Alto at No. 1 Herritage

No. 13 Menlo School at No. 12 Central

No. 11 St. Ignatius at No. 3 Mitty

No. 7 Dublin at No. 2 Las Lomas

Division II

No. 9 Los Gatos at No. 1 Alameda

No. 13 Riordan at No. 5 Grant

No. 11 Woodcreek at No. 3 Campolindo

No. 10 Moreau Catholic at No. 2 St. Mary’s-Stockton

Division III

No. 8 Valley Christian at No. 1 Branson

No. 5 Half Moon Bay at No. 4 Central Catholic

No. 11 Foothill at No. 3 University

No. 7 Sanger at No. 2 Pleasant Valley

Division IV

No. 9 Stuart Hall at No. 1 Santa Cruz

No. 12 Liberty Ranch at No. 4 Placer

No. 11 Sonora at No. 3 Saint Mary’s

No. 7 Calaveras at No. 2 West Campus

Division V

No. 9 Hayward at No. 1 Argonaut

No. 12 Envision Academy at No. 4 Urban

No. 6 Lassen at No. 3 Colfax

No. 10 Bradshaw Christian at No. 2 Gridley

Division VI

No. 4 Fall River at No. 1 Ripon Christian

No. 6 Sac Adeventist at No. 2 Redding Christian

GIRLS

WEDNESDAY’S RESULTS

Division I

No. 1 Presentation 64, No. 16 Logan 49

No. 9 Cos. Oaks 70, No. 8 Castro Valley 58

No. 5 Antelope 60, No. 12 St. Ignatius 56

No. 4 Miramonte 73, No. 13 Edison 49

No. 3 St. Joseph-Notre Dame 47, No. 14 McClatchy 46

No. 11 Saint Francis-Mountain View 54, No. 6 Bear Creek 50

No. 10 Sacred Heart Cathedral 68, No. 7 Heritage 50

No. 2 Eastside College Prep 50, No. 15 Oak Ridge 29

ANTELOPE 60, ST. IGNATIUS 57

No. 12 St. Ignatius

15

23

10

9

57

No. 5 Antelope

17

7

20

16

60

SI –Harbey 2, Newsome 4, Madden 16, Downs 9, Jones 4, Ennis 10, Khin 5, Tuufulli 7.

A – Jordan 3, Sands 7, Goodwin 8, Lesane 10, Harriel 20, Spann 12.

Division II

No. 1 Pleasant Valley 47, No. 16 Sacramento 46

No. 8 Silver Creek 47, No. 9 Newark Memorial 45

No. 5 Whitney 65, No. 12 Redwood 43

No. 4 San Ramon Valley 73, No. 13 Menlo School 54

No. 3 Valley Christian 75, No. 14 Arcata 56

No. 6 Montgomery 50, No. 11 Menlo-Atherton 44

No. 10 Del Oro 58, No. 7 South San Francisco 43

No. 2 Eureka 63, No. 15 Granite Bay 43

WHITNEY 65, REDWOOD 43

No. 12 Redwood

10

11

1

21

43

No. 5 Whitney

17

16

20

12

65

R – Kaleikni 3, Horstmeyer 12, Stachowski 10, Walker 8, Guisti 2, Mendieta 4, McWhorter 4.

W –Cherry 4, Maz. Macfarlane 4, Mak. Macfarlane 11, McCarrick 16, Lewis 24, Brustman 6.

Division III

No. 1 Enterprise 67, No. 16 Oakland 63

No. 8 Sacred Heart Prep 52, No. 9 Campolindo 40

No. 5 West Campus 60, No. 12 Yosemite 45

No. 13 River Valley 59, No. 4 Piedmont 56

No. 3 Christian Brothers 59, No. 14 Urban 53

No. 6 Dublin 62, No. 11 Foothill 57

No. 7 Clovis 59, No. 10 Lathrop 57

No. 2 Aptos 66, No. 15 Marin Catholic 64

WEST CAMPUS 60, YOSEMITE 45

No. 12 Yosemite

10

13

12

10

45

No. 5 West Campus

15

18

12

15

60

Y – Graffigna 2, Bernardi 6, Lisnsa 2, McGoldrick 6, Fries 14, Oswald 2, Rich 13.

WC – Jefferson 27, Rones 7, S. Johnson 6, Edinburgh 5, N. Johnson 13, Sinu 2.

CHRISTIAN BROTHERS 59, URBAN 53

No. 14 Urban

18

10

11

14

53

No. 3 Christian Brothers

15

17

9

18

59

U – Valdez 3, Sheh 16, Pedrosa 13, Wong 2, Mar 8, Sears 11.

CB –Juniel 28, Sims 10, Miller 8, Brown 7, Shine 2, Prichard 2, Nelson 2.

Division IV

No. 1 Woodside Priority 62, No. 16 Moreau Catholic 38

No. 8 St. Bernard’s 52, No. 9 Kimball 50

No. 5 Colfax 38, No. 12 Oroville 30

No. 4 Memorial 64, No. 13 Lincoln-San Francisco 38

No. 3 Union Mine 60, No. 14 West Valley 56

No. 11 Bradshaw Christian 81, No. 6 Oakland Tech 41

No. 10 Placer 56, No. 7 Willows 51

No. 2 Notre Dame 57, No. 15 Alhambra 37

Division V

No. 1 University 53, No. 16 Western Sierra 18

No. 9 Chowchilla 43, No. 8 Mariposa 25

No. 5 Lassen, bye

No. 4 Lowell 71, No. 13 KIPP King 40

No. 3 Argonaut 60, No. 14 Castilleja 21

No. 6 Durham 44, No. 11 Summerville 30

No. 10 Modoc 52, No. 7 Capital Christian 41

No. 2 Clear Lake 59, No. 14 Golden Sierra 38

Division VI

No. 1 Fall River 83, No. 8 Emery 52

No. 4 Rincon Valley Christian 44, No. 5 Forest Lake Christian 41

No. 6 Laytonville 48, No. 3 Ripon Christian 41

No. 2 Redding Christian 44, No. 7 California School of the Deaf 39

SCHEDULE

Friday

All games 7 p.m.

Open Division

No. 8 Bishop O’Dowd at No. 1 Mitty

No. 5 Salesian at No. 4 Folsom

No. 6 Carondelet at No. 3 Pinewood

No. 7 Cardinal Newman at No. 2 St. Mary’s

Saturday

All games 6 p.m.

Division I

No. 9 Cos. Oaks at No. 1 Presentation

No. 5 Antelope at No. 4 Miramonte

No. 11 Saint Francis-Mountain View at No. 3 St. Joseph-Notre Dame

No. 10 Sacred Heart Cathedral at No. 2 Eastside College Prep

Division II

No. 8 Silver Creek at No. 1 Pleasant Valley

No. 5 Whitney at No. 4 San Ramon Valley

No. 6 Montgomery at No. 3 Valley Christian

No. 10 Del Oro at No. 2 Eureka

Division III

No. 8 Sacred Heart Prep at No. 1 Enterprise

No. 13 River Valley at No. 5 West Campus

No. 6 Dublin at No. 3 Christian Brothers

No. 7 Clovis at No. 2 Aptos

Division IV

No. 8 St. Bernard’s at No. 1 Woodside Perry

No. 5 Colfax at No. 4 Memorial

No. 11 Bradshaw Christian at No. 3 Union Mine

No. 10 Placer at No. 2 Notre Dame

Division V

No. 9 Chowchila at No. 1 University

No. 5 Lassen at No. 4 Lowell

No. 6 Durham at No. 3 Argonaut

No. 10 Modoc at No. 2 Clear Lake

Division VI

No. 4 Rincon Valley Christian at No. 1 Fall River

No. 6 Laytonville at No. 2 Reddinh Christian

  Comments