High School Sports

CIF NorCal Regional basketball playoffs results and schedule, March 10, 2018

Bee Sports Staff

CIF NORCAL REGIONAL HIGH SCHOOL BASKETBALL PLAYOFFS

BOYS

SATURDAY’S RESULTS

Division I

No. 8 Palo Alto 59, No. 1 Herritage 49

No. 13 Menlo School 64, No. 12 Central 56

No. 3 Archbishop Mitty 60, No. 11 St. Ignatius 50

No. 2 Las Lomas 69, No. 7 Dublin 66

Division II

No. 1 Alameda 73, No. 9 Los Gatos 63

No. 5 Grant 60, No. 13 Riordan 50

No. 3 Campolindo 62, No. 11 Woodcreek 57

No. 2 St. Mary’s-Stockton 72, No. 10 Moreau Catholic 68

Division III

No. 8 Valley Christian 37, No. 1 Branson 34

No. 4 Central Catholic 49, No. 5 Half Moon Bay 44

No. 3 University 78, No. 11 Foothill 75

No. 2 Pleasant Valley 63, No. 7 Sanger 45

Division IV

No. 9 Stuart Hall 55, No. 1 Santa Cruz 51

No. 12 Liberty Ranch 85, No. 4 Placer 80

No. 3 Saint Mary’s 67, No. 11 Sonora 61

No. 2 West Campus 47, No. 7 Calaveras 34

WEST CAMPUS 47, CALAVERAS 34

No. 7 Calaveras

6

2

10

16

34

No. 2 West Campus

17

6

7

17

47

C – Arvizu 2, Wood 13, Autrey 14, Moreno 2, Ames 3.

WC – Taylor 12, Gilmer 2, Burton 11, O’neil 11, Karren 3, Ibarra 8.

Division V

No. 1 Argonaut 47, No. 9 Hayward 44

No. 4 Urban 55, No. 12 Envision Academy 48

No. 3 Colfax 53, No. 6 Lassen 42

No. 2 Gridley 74, No. 10 Bradshaw Christian 68

Division VI

No. 1 Ripon Christian 86, No. 4 Fall River 56

No. 6 Sacramento Adventist 48, No. 2 Redding Christian 31

SACRAMENTO ADVENTIST 48, REDDING CHRISTIAN 31

No. 6 Sacramento Adventist

11

17

10

10

48

No. 2 Redding Christian

6

7

10

8

31

SA – Bryce Beaman 4, Breckin Beaman 3, Dizon 3, Trull 17, J. Collins 17, B. Collins 4.

RC – Maderios 6, Vickery 5, Dinius 2, Rodriguez 1, Black 4, Larson 13.

SCHEDULE

Tuesday

All games 7 p.m. unless noted

Open Division

No. 8 Folsom at No. 4 Sheldon

No. 3 Modesto Christian at No. 2 Bishop O’Dowd

Division I

No. 13 Menlo School at No. 8 Palo Alto

No. 3 Archbishop Mitty at No. 2 Las Lomas

Division II

No. 5 Grant at No. 1 Alameda

No. 3 Campolindo vs. No. 2 St. Mary’s-Stockton, 7:30 p.m.

Division III

No. 8 Valley Christian at No. 4 Central Catholic

No. 3 University vs. No. 2 Pleasant Valley, 6:30 p.m.

Division IV

No. 12 Liberty Ranch vs. No. 9 Stuart Hall, 6 p.m.

No. 3 Saint Mary’s at No. 2 West Campus

Division V

No. 4 Urban at No. 1 Argonaut

No. 3 Colfax at No. 2 Gridley

Division VI

No. 6 Sacramento Adventist at No. 1 Ripon Christian

GIRLS

SATURDAY’S RESULTS

Division I

No. 1 Presentation 49, No. 9 Cosumnes Oaks 42

No. 4 Miramonte 90, No. 5 Antelope 57

No. 11 Saint Francis-Mountain View 57, No. 3 St. Joseph-Notre Dame 51

No. 10 Sacred Heart Cathedral 68, No. 2 Eastside College Prep 60

Division II

No. 1 Pleasant Valley 63, No. 8 Silver Creek 55

No. 4 San Ramon Valley 83, No. 5 Whitney 68

No. 3 Valley Christian 54, No. 6 Montgomery 51

No. 2 Eureka 62, No. 10 Del Oro 54

Division III

No. 8 Sacred Heart Prep 48, No. 1 Enterprise 39

No. 5 West Campus 64, No. 13 River Valley 46

No. 3 Christian Brothers 43, No. 6 Dublin 38

No. 7 Clovis 59, No. 2 Aptos 47

WEST CAMPUS 64, RIVER VALLEY 46

No. 13 River Valley

12

16

7

11

46

No. 5 West Campus

18

15

22

9

64

RV – Campos 9, Walker-Brown 9, Frasl 2, Gill 2, Dahlstrom 4, Wise-Wright 12, Thorat 8.

WC – Jefferson 16, Rones 16, Myers 3, S. Johnson 4, Edinburgh 7, N. Johnson 18.

CHRISTIAN BROTHERS 43, DUBLIN 38

No. 6 Dublin

9

7

12

10

38

No. 3 Christian Brothers

8

10

9

16

43

D – L. Finau 17, Grant 10, Valdez 6, Fadal 3, M. Finau 2.

CB – Juniel 19, Brown 14, Shine 6, Sims 3, Prichard 1.

Division IV

No. 1 Woodside Priory 58, No. 8 St. Bernard’s 40

No. 4 San Joaquin Memorial 54, No. 5 Colfax 45

No. 11 Bradshaw Christian 66, No. 3 Union Mine 58

No. 2 Notre Dame 44, No. 10 Placer 38

Division V

No. 1 University 43, No. 9 Chowchila 21

No. 4 Lowell 64, No. 5 Lassen 52

No. 6 Durham 36, No. 3 Argonaut 34

No. 10 Modoc 56, No. 2 Clear Lake 43

Division VI

No. 1 Fall River 56, No. 4 Rincon Valley Christian 45

No. 2 Redding Christian 50, No. 6 Laytonville 37

SCHEDULE

Tuesday

All games 7 p.m. unless noted

Open Division

No. 5 Salesian College Prepratory at No. 1 Archbishop Mitty

No. 3 Pinewood vs. No. 2 St. Mary’s-Stockton, 6 p.m.

Division I

No. 4 Miramonte at No. 1 Presentation

No. 11 Saint Francis-Mountain View at No. 10 Sacred Heart Cathedral

Division II

No. 4 San Ramon Valley vs. No. 1 Pleasant Valley, 5 p.m.

No. 3 Valley Christian at No. 2 Eureka

Division III

No. 8 Sacred Heart Prep at No. 5 West Campus

No. 3 Christian Brothers at No. 2 Aptos

Division IV

No. 4 San Joaquin Memorial at No. 1 Woodside Priory

No. 11 Bradshaw Christian at No. 2 Notre Dame

Division V

No. 4 Lowell vs. No. 1 University, 7:30 p.m.

No. 10 Modoc at No. 6 Durham

Division VI

No. 2 Redding Christian at No. 1 Fall River

CALL IN YOUR SCORES

Area high school and community college coaches or scorekeepers are encouraged to report results immediately after games. Call 916-441-4100 or email preps@sacbee.com. Calls will be accepted everyday until 10 p.m.

  Comments