Joe Davidson

Sheldon softball, Elk Grove baseball seek section Division I three-peats

The Elk Grove High baseball team huddle up during a Sac-Joaquin Section playoff game last year. The Thundering Herd is seeking a third consecutive section banner this season.
The Elk Grove High baseball team huddle up during a Sac-Joaquin Section playoff game last year. The Thundering Herd is seeking a third consecutive section banner this season. aseng@sacbee.com

Sheldon High School softball and Elk Grove baseball teams earned high seeds for Sac-Joaquin Section playoffs that start next week.

Both programs seek their third consecutive Division I title in what has been a remarkable run.

Sheldon (24-2) has won seven section softball banners since 2007 and returns the core of a lineup that rolled to the title last season, including co-Bee Player of the Year Maci Fines, an infielder. Her older sister, Jordan, is playing on scholarship at Cal. Maci Fines is batting .466 with 19 extra-base hits and 21 RBIs. Shea Moreno is batting .437 with 35 RBIs, Sarah Brown .447 and 26 RBIs and Sam Oliver .432 and 32 RBIs. Ace Taliyah Miles is 16-1.

The other high-seeded teams in D-I softball are No. 2 Tracy, No. 3 Oak Ridge and No. 4 River City.

Elk Grove is the top seed in D-II softball, having split two Delta League games with Sheldon. Defending champion Casa Roble is the top seed in D-IV.

In baseball, Elk Grove (16-10) is seeded second as the Thundering Herd aims for their 10th D-I North baseball title since 2002 with a revamped lineup that includes Jake Jordan and George Spithorst, who have combined for 31 RBIs. The Thundering Herd has won eight of nine games.

Vacaville, fielding perhaps one of its greatest teams, is the No. 1 seed in D-I baseball. Oak Ridge, which began this season ranked No. 1 by The Bee, is the No. 3 seed, and longtime area power Davis is No. 4.

Christian Brothers (25-1) is the No. 1 seed in D-III, seeking it first baseball title at any division. Valley Christian Academy of Roseville is the top seed in D-VII, aiming for its seventh banner in 10 seasons under coach Brad Gunter Jr., who recently won his 400th game and 20th league title in 21 seasons.

Joe Davidson: 916-321-1280, @SacBee_JoeD

Sac-Joaquin Section playoffs

Baseball

Division I

Monday openers:

No. 9 Jesuit at No. 8 Del Oro

No. 12 Sheldon at No. 5 Granite Bay

No. 11 Napa at No. 6 Franklin

No. 10 Woodcreek at No. 7 Wood

Byes: No. 1 Vacaville, No. 2 Elk Grove, No. 3 Oak Ridge, No. 4 Davis

Division II

Monday openers:

No. 9 Vallejo at No. 8 Kennedy

No. 10 Fairfield at No. 7 McClatchy

Thursday best-of-three at American River College:

No. 1 Benicia vs. Kennedy-Vallejo winner

No. 4 Whitney vs. No. 5 Laguna Creek

No. 3 Vanden vs. No. 6 Del Campo

No. 2 Oakmont vs. McClatchy-Fairfield winner

Division III

Monday openers:

No 9 Pioneer at No. 8 Sierra

No. 10 Rio Americano at No. 7 Woodland

Thursday best-of-three at McAuliffe Ballparks:

No. 1 Christian Brothers vs. Sierra-Pioneer winner

No. 4 Manteca vs. No. 5 River Valley

No. 3 Yuba City vs. No. 6 Vista del Lago

No. 2 Oakdale vs. Woodland-Rio Americano winner

Division IV

Monday openers:

No. 9 Colfax at No. 8 Union Mine

No. 10 Center at No. 7 Livingston

Thursday best-of-three at Zupo Field, Lodi:

No. 1 Los Banos vs. Colfax-Union Mine winner

No. 4 Liberty Ranch vs. No. 5 Placer

No. 3 Ceres vs. No. 6 El Dorado

No. 2 Lincoln vs. Livingston-Center winner

Division V

Monday openers:

No. 9 West Campus at No. 8 Bret Harte

No. 10 Calaveras at No. 7 Ripon

Wednesday best-of-three at Hebert Field, Stockton:

No. 3 Linden vs. No. 6 Marysville

No. 2 Capital Christian vs. Ripon-Calaveras winner

Thursday best-of-three at Hebert Field, Stockton:

No. 1 Escalon vs. Bret Harte-West Campus winner

No. 4 Dixon vs. Mountain House

Division VI

Monday openers:

No. 9 Forest Lake Christian at No. 8 Ripon Christian

No. 10 San Juan at No. 7 Gustine

Wednesday best-of-three at Stagg, Stockton:

No. 1 Vacaville Christian vs. Ripon Christian-Forest Lake winner

No. 4 Woodland Christian vs. No. 5 Orestimba

Thursday best-of-three at Stagg, Stockton:

No. 3 Mariposa vs. No. 6 Delta

No. 2 Bradshaw Christian vs. San Juan-Gustine winner

Division VII

Monday openers:

No. 8 Big Valley Christian vs. No. 9 Hughes Academy

Wednesday best-of-three at McAuliffe Ballparks:

No. 1 Valley Christian vs. Big Valley-Hughes Academy winner

No. 4 Turlock Christian vs. No. 5 Western Sierra

No. 3 Holt Academy vs. No. 6 Millennium

No. 2 Venture Academy vs. No. 7 Greene Academy

SOFTBALL

Division I

Wednesday openers:

No. 16 Franklin-Stockton at No. 1 Sheldon

No. 9 Turlock at No. 8 Gregori

No. 12 Kennedy at No. 5 Pleasant Grove

No. 13 Enochs at No. 4 River City

No. 14 West at No. 3 Oak Ridge

No. 11 McClatchy at No. 6 Wood

No. 10 Woodcreek at No. 7 Davis

No. 15 Chavez at No. 2 Tracy

Division II

Tuesday openers:

No. 16 Laguna Creek at No. 1 Elk Grove

No. 9 Bella Vista at No. 8 Napa

No. 12 Vacaville at No. 5 Roseville

No. 13 St. Francis at No. 4 Del Oro

No. 14 Granite Bay at No. 3 Del Campo

No. 11 Bear Creek at No. 6 Atwater

No. 10 Rocklin at No. 7 Whitney

No. 15 Inderkum at No. 2 St. Mary's

Division III

Tuesday openers:

No. 16 Patterson at No. 1 Benicia

No. 9 Manteca at No. 8 Christian Brothers

No. 12 Oakdale at No. 5 Pioneer

No. 13 Merced at No. 4 Vanden

No. 14 Beyer at No. 3 Ceres

No. 10 Yuba City at No. 7 Lincoln

No. 15 Bethel at No. 2 East Union

Division IV

Tuesday openers:

No. 9 Los Banos at No. 8 Hughson

No. 12 Union Mine at No. 5 Marysville

No. 11 Dixon at No. 6 Sierra

No. 10 Lindhurst at No. 7 Rosemont

Byes: No. 1 Casa Roble, No. 2 Calaveras, No. 3 Liberty Ranch, No. 4 Placer.

Division V

Wednesday openers:

No. 8 Orestimba at No. 1 Escalon

No. 5 Bear River at No. 4 Amador

No. 6 Hilmar at No. 3 Mariposa

No. 7 Waterford at No. 2 Ripon

Division VI

Wednesday openers:

No. 8 Golden Sierra at No. 1 Woodland Christian

No. 5 Western Sierra at No. 4 Millennium

No. 6 Holt Academy at No. 3 Argonaut

No. 7 Buckingham Charter at No. 2 Rio Vista

Division VII

Wednesday openers:

No. 8 Hughes Academy at No. 1 Ripon Christian

No. 5 Valley Christian at No. 4 Elliot Christian

No. 6 Bradshaw Christian at No. 3 Stone Ridge Christian

No. 7 Big Valley Christian at No. 2 Foresthill

  Comments