Scores & Stats

Saturday’s College, Community College and High School Scoreboard for Sept. 10, 2016

Bee Sports staff

COLLEGES

FOOTBALL

hi

COMMUNITY COLLEGES

FOOTBALL

SAN MATEO 69, SIERRA 20

Sierra

6

0

0

14

20

San Mateo

7

27

14

21

69

Sie–Short 38 pass from Besana (kick failed)

SM–Finefeuiaki 11 pass from Calmeyn (Elizondo kick)

SM–Fontenette 9 run (Elizondo kick)

SM–Marshall 28 run (Elizondo kick)

SM–Marshall 28 pass from Calmeyn (Elizondo kick)

SM–Wood 17 run (kick failed)

SM–Fontenette 9 run (Elizondo kick)

SM–Fontenette 16 run (Elizondo kick)

Sie–Hudson 14 pass from Spillner (Hudson pass from Spillner)

SM–Brand 23 run (Elizondo kick)

Sie–Short 35 pass from Spillner (Spillner pass intcpt)

SM–Brand 19 run (Elizondo kick)

SM–Holloway 4 run (Elizondo kick)

HIGH SCHOOLS

FOOTBALL

THE BEE’S TOP 20

1. FOLSOM (3-0)

Friday: Def. Pleasant Grove, 55-0

Next: Friday vs. No. 15 Sacramento,

7:30 p.m.

2. DEL ORO (3-0)

Friday: Def. Bellarmine-San Jose, 16-14

Next: Friday at Capital Christian, 7:30 p.m.

3. ELK GROVE (2-0)

Friday: Def. Lincoln-Stockton, 65-12

Next: Friday at Everett Alvarez-Salinas, 7:30 p.m.

4. GRANT (3-0)

Friday: Def. Clackamas-Oregon, 52-24

Next: Friday vs. No. 13 Franklin, 7:15 p.m.

5. ROCKLIN (2-1)

Friday: Def. No. 11 Whitney, 18-17

Next: Friday vs. Clovis West-Fresno, 7 p.m.

6. OAK RIDGE (3-0)

Friday: Def. No. 17 Burbank, 49-14

Next: Friday at Reed-Nevada, 7:30 p.m.

7. JESUIT (1-1)

Saturday: vs. No. 16 Christian Brothers, late

Next: Sept. 23 vs. Pleasant Grove at Sheldon, 7:15 p.m.

8. INDERKUM (1-2)

Friday: Lost to American Canyon, 54-19

Next: Sept. 23 at Pioneer, 7 p.m.

9. ANTELOPE (3-0)

Friday: Def. Woodcreek, 49-28

Next: Sept. 23 vs. Ponderosa, 7 p.m.

10. FRANKLIN (2-0)

Friday: Def. Valley, 52-0

Next: Friday at Lathrop, 7:15 p.m.

11. WHITNEY (2-1)

Friday: Lost to No. 5 Rocklin, 18-17

Next: Sept. 23 vs. Bella Vista, 7 p.m.

12. MONT. TRAIL (3-0)

Friday: Def. No. 13 Vista del Lago, 62-42

Next: Sept. 23 vs. Sheldon, 7:15 p.m.

13. VISTA DEL LAGO (0-2)

Friday: Lost to No. 12 Monterey Trail, 62-42

Next: Friday at Cordova, 7:15 p.m.

14. ROSEVILLE (3-0)

Friday: Def. River Valley, 34-6

Next: Sept. 23 at No. 19 Del Campo,

7 p.m.

15. SACRAMENTO (1-1)

Friday: Def. Vanden-Fairfield, 15-9

Next: Friday at No. 1 Folsom, 7:30 p.m.

16. CHR. BROTHERS (0-1)

Saturday: vs. No. 5 Jesuit, late

Next: Friday vs. McClatchy at Hughes Stadium, 7:30 p.m.

17. BURBANK (0-3)

Friday: Lost to No. 6 Oak Ridge, 49-14

Next: Sept. 23 vs. Johnson, 5:30 p.m.

18. GRANITE BAY (1-2)

Friday: Def. Oak Grove-San Jose, 27-14

Next: Sept. 23 vs. No. 2 Del Oro,

7:30 p.m.

19. DEL CAMPO (1-1)

Friday: Bye

Next: Friday at Vanden-Fairfield, 7:30 p.m.

20. COSUMNES OAKS (2-0)

Friday: Bye

Next: Friday at St. Mary’s-Stockton,

7:15 p.m.

FRIDAY’S OTHER GAMES

Amador 59, San Juan 7

Aptos 17, Capital Christian 7

Argonaut 35, Colfax 30

Bethel-Vallejo 48, Armijo-Fairfield 20

Bradshaw Christian 42, Summerville 14

Bret Harte 27, Golden Sierra 6

Cal. School for Deaf 58, Western Sierra 0

Calaveras 35 Modesto Christian 28

Carrillo-Santa Rosa 28, Benicia 14

Casa Roble 20, Union Mine 16

Center 8, River City 0

Clovis North 56, Buhach Col.-Atwater 29

Colusa 33, Lindhurst 19

Delhi 60, Big Valley Chr.-Modesto 12

Denair 26, Brookside Chr.-Stockton 6

Dixon 54, Fairfield 0

Downey 57, Tokay-Lodi 23

East Nicolaus 46, Ripon Christian 7

East Union 44 Johansen-Modesto 13

El Camino 70, Pioneer 14

El Dorado 30, Ponderosa 28

Escalon 21, Liberty-Madera 20

Galt 37, Linden 25

Golden Valley-Merced 42, Los Banos 36

Gregori-Modesto 29, El Capitan-Merced 28

Highlands 39, Florin 20

Hilmar 39, Gustine 14

Hughson 55, Ceres 38

Kennedy 45, Rosemont 7

Liberty-Brentwood 42, Wood-Vacaville 36

Liberty Ranch 70, Franklin-Stockton 13

Livingston 14, Le Grand 10

Manteca 59, Enochs-Modesto 0

Mariposa County 42, Minarets-O’Neals 23

Maxwell 46, Foresthill 0

Merced 40, McNair-Stockton 20

Modesto 35, Patterson 21

Nevada Union 21, Lincoln 14

Orestimba 24, El Molino-Forestville 21

Pacheco-Los Banos 50, Chavez-Stockton 40

Pitman-Turlock 7, Napa 6

Reno 34, Placer 24

Rio Linda 31, Cordova 29

Rio Vista 52, Delta 12

Riverbank 67, Valley Christian 20

Rodriguez-Fairfield 42, Petaluma 27

Sheldon 49, West-Tracy 6

Sierra-Manteca 49, Lodi 7

Sonora 69, Ripon 7

St. Mary’s 49, Cent. Catholic-Modesto 0

Stagg-Stockton 28, Laguna Creek 17

Sutter 35, Marysville 13

Turlock 24, Tracy 7

Vacaville 49, Yuba City 0

Vintage 25, Davis 22

Waterford 14, Mountain House 10

Weston Ranch 71, Bear Creek-Stockton 14

Wheatland 53, Mesa Verde 14

Woodland 18, Foothill 15

Yerington-Nevada 40, Sierra Ridge/ROP 0

SATURDAY’S GAMES

Natomas 14, Mira Loma 0

Rio Americano 49, McClatchy 13

Swett-Crockett 27, Vallejo 7

Encina vs. West Campus, late

GIRLS VOLLEYBALL

Dixon Tournament

Gold Bracket

Quartefinal

El Dorado def. Casa Roble 25-16, 25-5

Semifinal

El Dorado def. Vacaville Christian 25-14, 25-7

Final

El Dorado def. Big Valley Christian 25-23, 25-18

  Comments