Scores & Stats

Friday’s Week 9 Sac-Joaquin Section prep football results

El Camino players gather in an end zone, motivating one another before they charge onto the field at Folsom High School to take on Vista del Lago on Friday, Oct. 28, 2016.
El Camino players gather in an end zone, motivating one another before they charge onto the field at Folsom High School to take on Vista del Lago on Friday, Oct. 28, 2016. Special to The Bee

THE BEE’S TOP 20

1. SACRAMENTO (7-1)

Saturday: at No. 19 Burbank, 1 p.m.

Next: Nov. 5 vs. McClatchy, 1 p.m.

2. FOLSOM (8-1)

Friday: Def. No. 20 Rocklin, 47-14

Next: Friday vs. No. 3 Oak Ridge, 7:30 p.m.

3. OAK RIDGE (8-1)

Friday: Def. Nevada Union, 35-14

Next: Friday at No. 2 Folsom, 7:30 p.m.

4. ELK GROVE (8-1)

Friday: Def. Franklin, 49-7

Next: Friday at No. 5 Sheldon, 7:15 p.m.

5. SHELDON (7-2)

Friday: Def. Pleasant Grove, 35-18

Next: Friday vs. No. 4 Elk Grove, 7:15 p.m.

6. ANTELOPE (9-0)

Friday: Def. Bella Vista, 42-7

Next: Friday at No. 11 Whitney, 7 p.m.

7. DEL ORO (7-2)

Friday: Bye

Next: Friday vs. No. 18 Woodcreek, 7:30 p.m.

8. GRANT (7-2)

Friday: Def. No. 13 Davis, 24-7

Next: Nov. 5 at No. 9 Jesuit, 2 p.m.

9. JESUIT (5-3)

Saturday: vs. No. 12 Monterey Trail, 1 p.m.

Next: Nov. 5 vs. No. 8 Grant, 2 p.m.

10. ROSEVILLE (8-1)

Friday: Def. Ponderosa, 42-14

Next: Friday vs. Oakmont, 7 p.m.

11. WHITNEY (6-3)

Friday: Lost to Cosumnes Oaks, 39-20

Next: Friday vs. No. 6 Antelope, 7 p.m.

12. MONTEREY TRAIL (5-3)

Saturday: at No. 9 Jesuit, 1 p.m.

Next: Friday vs. No. 13 Davis, 7:30 p.m.

13. DAVIS (4-5)

Friday: Lost to No. 8 Grant, 24-7

Next: Friday at No. 12 Monterey Trail, 7:30 p.m.

14. VISTA DEL LAGO (7-2)

Friday: Def. El Camino, 51-20

Next: Friday vs. No. 16 Christian Brothers at Hughes Stadium, 7 p.m.

15. INDERKUM (6-2)

Friday: at Moreau Catholic-Hayward, late

Next: Friday vs. Rio Linda, 7 p.m.

16. CHRISTIAN BROTHERS (7-2)

Friday: Def. Casa Roble, 48-18

Next: Friday vs. No. 14 Vista del Lago at Hughes Stadium, 7 p.m.

17. CAPITAL CHRISTIAN (7-2)

Friday: Def. Natomas, 56-0

Next: Friday vs. Mesa Verde at San Juan, 7:30 p.m.

18. WOODCREEK (4-5)

Friday: Lost to Granite Bay, 10-7

Next: Friday at No. 7 Del Oro, 7:30 p.m.

19. BURBANK (5-3)

Saturday: at No. 1 Sacramento, 1 p.m.

Next: Friday vs. Kennedy, 5:30 p.m.

20. ROCKLIN (4-5)

Friday: Lost to No. 2 Folsom, 47-14

Next: Friday at Granite Bay, 7:30 p.m.

FRIDAY’S OTHER REGIONAL GAMES

Amador 35, Yosemite 7

Center 34, Colfax 23

Del Campo 35, Oakmont 14

El Dorado 42, Galt 15

Golden Sierra 44, Highlands 12

Kennedy 38, Florin 7

Laguna Creek 31, McClatchy 14

Liberty Ranch 7, Cordova 6

Lincoln 41, Foothill 12

Placer 31, Bear River 6

Rio Americano 28, Mira Loma 6

Rio Linda 55, Pioneer 14

Rio Vista 72, San Juan 14

River City 13, Woodland 12

St. Mary’s-Stockton 57, Lodi 0

Tokay-Lodi 24, West-Tracy 21

Union Mine 28, Rosemont 0

Vacaville 43, Rodriguez-Fairfield 6

Vintage-Napa 28, Wood-Vacaville 27

Western Sierra 35, Foresthill 15

Wheatland 6, Las Plumas 0

Yuba City 28, River Valley 7

Encina at Vacaville Christian, late

Lindhurst at Dixon, late

REST OF SAC-JOAQUIN SECTION

American Canyon 47, Fairfield 12

Benicia 69, Bethel-Vallejo 38

Beyer-Modesto 43, Enochs 7

Big Valley Chr.-Modesto 25, Riverbank 14

Bret Harte 55, Linden 7

Brookside Chr.-Stockton 64, Turlock Chr. 20

Calaveras 41, Summerville 7

Central Catholic-Modesto 41, East Union 0

Central Valley-Ceres 21, Patterson 7

Chavez 26, Bear Creek-Stockton 20

Denair 26, Mariposa 12

El Capitan-Merced 35, Atwater 21

Fresno Chr. 20, Stone Ridge Chr.-Merced 12

Gregori-Modesto 21, Modesto 14

Hilmar 21, Mountain House 7

Johansen 28, Davis-Modesto 26 (OT)

Lathrop 49, Sierra-Manteca 21

Le Grand 19, Ripon Christian 14

Los Banos 35, Livingston 0

Manteca 30, Oakdale 22

McNair 20, Franklin-Stockton 13

Millennium-Tracy 20, Sierra Ridge/ROP 0

Modesto Christian 33, Escalon 32

Napa 55, Armijo-Fairfield 12

Orestimba 33, Delhi 26

Pacheco-Los Banos 42, Ceres 41

Pitman 35, Golden Valley-Merced 21

Ripon 34, Hughson 0

Sonora 23, Argonaut 12

Stagg-Stockton 31, Edison 8

Tracy 49, Lincoln-Stockton 24

Turlock 27, Merced 20

Vanden-Fairfield 42, Vallejo 0

Waterford 26, Gustine 21

Weston Ranch 20, Kimball-Tracy 0

NORTHERN SECTION

Colusa 23, Winters 0

Durham 36, Williams 6

East Nicolaus 51, Trinity 16

Sutter 42, Orland 0

Willows 6, Pierce-Arbuckle 0

Gridley vs. Oroville, late

SATURDAY’S GAMES

Valley at Johnson, 1 p.m.

Mesa Verde vs. West Campus at Burbank, 7:15 p.m.

Related stories from Sacramento Bee

  Comments