Scores & Stats

Thursday’s High School Scoreboard (05-14-15)

Bee Sports staff

BASEBALL

Sac Joaquin Section playoffs

Second round

DIVISION I NORTH

Vintage 5, Franklin-EG 3

Davis Sr. vs. Oak Ridge, late

Third round

Saturday

Granite Bay vs. Elk Grove, noon

OR/Davis vs. Vintage/Franklin-EG, 3 p.m.

DIVISION I SOUTH

At Klein Family Field, UOP

Second round

Tracy 7, Enochs 3

St. Mary's 3, Turlock 2

Third round

Monday

Beyer vs. Pitman, 4 p.m.

St. Mary's vs. Tracy, 7 p.m.

DIVISION II

At American River College

Second round

Oakmont 10, Sacramento 0

American Canyon vs. Roseville, ppd. (to today, 5 p.m.)

Semifinals

Saturday

(Game 1 of best-of-three series)

Benicia vs. Vanden, noon

Roseville/AmCan vs. Oakmont, 3 p.m.

DIVISION III

At McAuliffe Memorial Ballparks, Sacramento

Second round

Yuba City 7, Christian Brothers 6

Sierra 12, El Camino 2

Rio Americano 2, Woodland 0

River Valley 7, Vista del Lago 1

DIVISION IV

At Zupo Field, Lodi

Second round

Placer 12, Patterson 11

Los Banos vs. El Dorado, 7 p.m.

Semifinals

Saturday

(Game 1 of best-of-three series)

Ceres vs. Lincoln-L, noon

El Dorado/Los Banos vs. Placer/Patterson, 3 p.m.

DIVISION V

At Billy Hebert Field, Stockton

Second round

Capital Christian 4, Sonora 2 (8 inn.)

Hughson 3, Linden 2

Semifinals

Saturday

(Game 1 of best-of-three series)

Ripon vs. Dixon, noon

Capital Christian vs. Hughson, 3 p.m.

DIVISION VI

Second round

Thursday at Stagg High

Vacaville Christian 5, Ripon Christian 2

Delta vs. Bradshaw Christian, n

Semifinals

Saturday

(Game 1 of best-of-three series)

Orestimba vs. Mariposa, noon

Vacaville Christian vs. BC/Delta, 3 p.m.

SOFTBALL

DIVISION I

At Sacramento Softball Complex

First round

SHELDON 10, KENNEDY 0 (5)

Kennedy

000

00

0

0

2

Sheldon

206

11

10

11

2

Reyes, Lee (4) and Evans; Montaie, Miles (5) and Scott. Top hitters: S–M. Fines 2x3; J. Fines 3x4, 2B; Fukushima 2B; Brown 2x2, 2B; Moreno 2x3, 2B, 3B; Vasquez 3B.

BELLA VISTA 13, FRANKLIN 0 (5)

Franklin

000

00

0

2

2

Bella Vista

544

0x

13

11

1

Nauta and Rivera; Parker and Snow. Top hitters: BV–Rader 2x3, 2 RBIs; Bennett 2x2; Cavalli 2x3, 3 RBIs; Parker HR, 2 RBIs; Snow 3x3, 3 2B, 3 RBIs.

Woodcreek 10, Chavez 0 (6)

Vacaville 10, Pleasant Grove 5

Pitman 14, Nevada Union 4 (5)

Franklin-EG 17, Enochs 8

St. Francis 8, McClatchy 6

River City 9, Oak Ridge 5

DIVISION IV

At Arnaiz Softball Complex, Stockton

First round

Vista del Lago 5, Liberty Ranch 2

Sierra 5, Union Mine 0

Lindhurst 4, Placer 3

Casa Roble 10, Los Banos 5

DIVISION VII

At Arnaiz Softball Complex, Stockton

Semifinals/Thursday

Woodland Christian 8, Big Valley Christian 1

Elliot Christian d. Turlock Christian

BOYS VOLLEYBALL

DIVISION I

Quarterfinals

(Set scores unavailable)

Roseville 3, Jesuit 0

Whitney 3, Nevada Union 2

Grant 3, Oak Ridge 2

Del Oro at Granite Bay, n

DIVISION II

Quarterfinals

Rio Americano def. Lincoln 25-9, 25-23, 25-11.

(Set scores unavailable)

Bear River 3, Burbank 0

Placer 3, Rio Linda 0

Ponderosa 3, Vista del Lago 1

  Comments