Scores & Stats

Saturday’s High School Scoreboard (12/06/14)

BOYS BASKETBALL

BURBANK 61, OAKLAND 60

Oakland

13

8

16

23

60

Burbank

11

20

19

11

61

O–Bains 12, Mafi 1, Holden 13, Taylor 24, Santos 4, Clark 2, Smith 4. B–Estes 8, Brown 3, Bruner 20, Gill 11, Wallace 6, Davis 5, Austin 6, Woods 2.

JOHNSON 87, KENNEDY-RICHMOND 65

Kennedy

21

13

14

17

65

Johnson

24

26

17

20

87

K–Wilson 2, Moore 7, Jackson 20, Attles 4, Stewart 1, Marshall 2, Baughton 14, Swanson 11, Benton 4. J–Bonales 3, Luong 6, Cosey 7, Osby 12, O’Neil 12, Grant 23, Arnold 5, Lindsey 19.

MONTEREY TRAIL 53, TURLOCK 49 (2OT)


Bill Cartwright Classic

At Elk Grove High School

Championship

FLORIN 68, AMADOR VALLEY 53

Florin

14

16

7

31

68

Amador Valley

19

18

11

5

53

Third place

ELK GROVE 67, YUBA CITY 60

Yuba City

11

12

18

19

60

Elk Grove

16

16

18

17

67

YC–Love 7, Horn 9, Wharry 1, Edan 11, Hernandez 21, Besso 11. EG–Singleton 9, Serna 15, Le 3, Akutagawa 3, Imasuen 7, Siu 2, Brown 5, James 10, Murphy 13.

Fifth place

McCLATCHY 55, RIVER CITY 54

River City

6

11

13

24

54

McClatchy

12

17

16

10

55

RC–Jacobs 4, Pluaro 9, Chao 5, Stowers 13, Briggs 6, Dudley 2, Briscoe 15. M–Cunningham 2, Tahara 5, Harmetz 17, Fujii 21, Guzman 6, Wood 4.

Seventh place

LODI 79, BRADSHAW CHRISTIAN 47

Bradshaw Chr.

15

13

5

14

47

Lodi

27

26

15

11

79


Bronco Round-up

At Bella Vista High School

Championship

BELLA VISTA 66, FRANKLIN 46

Bella Vista

17

12

17

20

66

Franklin

13

10

13

10

46

BV–Jackson 5, Bush 19, Cunningham 6, Berkness 7, Lambdin 7, Widtfeldt 2, Brady 20. F–Payne 9, French 2, Allen 11, Crawford 2, Tactacan 5, Ford 3, Onwuazo 2, Sayne 12.

Third place

FAIRFIELD 50, OAKMONT 40

Oakmont

4

11

15

10

40

Fairfield

8

19

11

12

50

O–Sin 2, Flowers 11, Parker 5, Hexom 2, Lopes 4, B. Benda 5, Marten 11. F–Rose 10, Jenkins 2, Benning 2, Ross-Reed 4, Bryant 11, Joseah 4, Harrison 11, Anderson 2, Hill 2, Russell 2.

Fifth place

GRANITE BAY 72, CHICO 52

Granite Bay

19

22

17

14

72

Chico

16

9

11

16

52

GB–Jayousi 4, Tooley 9, Arai 8, Boyle 6, McHale 8, Sitterud 4, Yeaton 7, Palmaer 11, Nelson 10, Henrich 5. C–Winter 8, Kelly 8, Smith 2, Heyl 2, McMillian 5, Welch 11, Holt 3, Stidham 7, Guamson 6.

Seventh place

BELLA VISTA-B 77, DAVIS 75

Davis

18

20

16

21

75

Bella Vista-B

24

24

14

15

77

D–Bolich 3, Kreidler 13, Welch 26, Cheung 2, Gnos 6, Klein 4, Hassid 2, McPyque 1, Bodendorfer 4, Figueroa 3, Skaggs 1, Bergevin 10. BV–Gallegos 14, Skondras 6, Newman 4, Zari 23, Bennett 3, Silvert 5, Sykes 22.


Wolf Classic

At American Canyon

Third place

BEAR RIVER 49, JUSTIN SIENA 40

Bear River

6

14

15

14

49

Justin Siena

9

15

7

9

40

BR–Voter 7, Mastrella 6, Uclary 4, O’Brien 10, Whitehead 8, O’Lena 8, Lopez 2, Matthews 4. JS–Hadsell 9, Kaufmann 4, Lounibos 7, Boles 1, Orr 11, Hardy 8.


Jack Scott Tournament

At Rio Americano

Championship

KENNEDY 73, RIO AMERICANO 56

Third place

OAK RIDGE 52, FOOTHILL 30

Fifth place

EL CAMINO 67, DEL CAMPO 52

Del Campo

14

12

16

10

52

El Camino

16

16

17

18

67

DC–Oganeesyan 12, Carroll 20, Campbell 6, Rivas 5, Gallagher 5, Stevens 4. EC–Olsem 24, Concklin 13, Escobar 7, Carson 6, Sumner 2, Hockenberry 2, Olsem 7, Dobson 3, Byrd Jr. 3.

Seventh place

DEL ORO 56, CENTER 53

Center

16

10

16

11

53

Del Oro

19

16

15

6

56

C–Stover 6, Nelson-Bell 9, Tsverov 17, McBane 1, Brown 4, Oill 10, Bonds-Deleon 6. DO–Smartt 10, Tarabetz 10, Udoffia 11, Solano 6, Pericin 2, Drake 13, Cahayla 4.


Russ Peterich Viking Tip-Off Classic

Championship

FOLSOM 55, MONTGOMERY 45

Folsom

8

20

17

10

55

Montgomery

15

13

14

3

45

F–Ford 21, Finch 4, Khela 3, Wall 14, Andrews 5, Russell 8. M–Settimo 18, Young 4, Fitchie 12, Abbadessa 2, Poulsen 9.


West Campus Tournament

Championship

ANTELOPE 63, GALENA 51

Antelope

19

11

14

19

63

Galena

10

16

11

14

51

A–Hardy 3, Campbell 12, Tease 20, Harriel 6, Durham 5, Strijaous 8, Aaron 9. G–Peck 6, Wood 8, Voyles 10, Meadows 2, Williams 10, Les 15.

Fifth place

RIO LINDA 77, PIONEER 73

Pioneer

16

17

13

27

73

Rio Linda

28

17

18

14

77

P–Palamera 24, Fernandez 5, Adhikary 2, Pesquez 27, Salazar 9, Vasish 6. RL–Robinson 2, Maun 4, Frazee 25, Mobley 12, Lucas 27, Seabron 5, Ritchie 2.


Gold Dust Tournament

Fifth place

UNION MINE 80, SOUTH LAKE TAHOE 55

Union Mine

23

21

15

21

80

S. Lake Tahoe

16

10

15

14

55

UM–Taitague 5, Brittain 27, Pearman 7, Guderyon 4, Vaughn 6, Cray 15, Maranville 6, Helmholz 10. SLT–Moses 13, Sukhe 2, Jackson 6, Perez 7, Merkley 9, David 7, Waterman 1, Cesalu 3, Hoybin 5, Herring 2.


Wild West Shootout

Championship

JESUIT 51, BISHOP GORMAN 49

Bishop Gorman

15

9

17

8

49

Jesuit

14

6

17

14

51

BG–Amadi 3, Nomagea 6, Thornton 7, Jeter 8, Collins 2, Blair 14, Zimmerman 4, O’Bannon 5. J–Plaat 5, Pangelinan 10, Bailey 30, Duffy 6.


Truckee Classic

Championship

MESA VERDE 60, COLFAX 58

Colfax

7

17

11

23

58

Mesa Verde

14

13

16

17

60

C–Tobiasz 8, Detwiller 5, Breeler 7, Hallman 7, Lewis 7, Hawes 11, Beninga 2, Kiewan 11. MV–Y. Vakulchik 7, Woods 7, Lynch 12, Burachek 3, Sidhu 11, R. Vakulchik 16, Minton 4.

Late Friday

Wolf Classic

AMERICAN CANYON 60, BEAR RIVER 51

GIRLS BASKETBALL

Argonaut Tournament

OAKMONT 59, ELLIOT CHRISTIAN 9

Oakmont

11

22

16

10

59

Elliot Chr.

2

4

0

3

9

O–Aquino 5, Braxton 3, A. Ford 22, Hester 7, Parker 1, Birco 8, Crouch 6, R. Ford 7. EC–Leonardo 4, Salinas 1, Kooyman 2, LaLonde 2.


Lady Viking Classic

At Victory Christian

Championship

VALLEY CHRISTIAN 52,

VICTORY CHRISTIAN 17

Valley Chr.

16

16

16

4

52

Victory Chr.

4

9

4

0

17

Val.C–Hagerty 9, Page 5, Lyon 15, Contreras 4, J. Frank 3, Tyller 7, Vechtumov 7, Cauthen 2. Vic–Ugorji 3, Garces 2, Woodruff 6, Gorski 2, Martin 2, Findlay 2.


Christian Brothers Holiday Tournament

Third place

BRADSHAW CHRISTIAN 67,

MONTEREY TRAIL 29

Bradshaw Chr.

16

14

23

14

67

Mont. Trail

8

5

7

9

29

BC–Bean 23, Butts 7, Ball 2, Griffin 7, Bell 15, Delaney 13. MT–Mariland 10, Bolds 2, Stocker 4, Castex 2, Webb 4, Williams 4, Adedipe 3.

Seventh place

RIVER CITY 69, CHRISTIAN BROTHERS 49

River City

15

20

16

18

69

Chr. Brothers

13

6

19

11

49

RC–Lowrey 6, Dulp 7, Moore 4, Mendoza 7, Brantley 25, Hollie 3, Mondia 3, Elston 6, Singh 8. CB–Ocampo 8, Mark 8, Nelson 2, Cooper 5, Ramirez 3, Overstreet 4, Earley 11, Carmazzi 3, Toschi 3, Serrano 2.


Lady Bulldog Classic

At Gridley

Third place

EL CAMINO 49, GRIDLEY 39

El Camino

12

12

19

6

49

Gridley

10

12

8

9

39

EC–Marsh-Macias 7, Satterthwaite 11, Bates 11, Bowie 6, Coleman 14. G–Cardenas 8, Osbourn 15, Leyva 4, Coats 6, Burr 2, Spears 4.


Dorothy Speck Tournament

Championship

CARONDELET 63, WEST CAMPUS 46

Carondelet

15

22

16

10

63

West Campus

13

10

7

16

46

C–Hughes 17, Savio 11, Rathbun 8, Simonich 8, Cruz 6, Vanderklut 4, Dolan 4, Cast 3, Berryman 2. WC–Adams 18, Shaner 9, Rogers 7, Jefferson 7, Mendoza 4, Smith 1.

Third place

DAVIS 52, DIXON 45 (OT)

Dixon

12

10

9

14

0

45

Davis

11

8

10

16

7

52

DI–Bohlman 16, Spradling 13, McKenzie 11, Raycraft 3, Castillo 2. DA–Stenz 14, Mazzoleni 11, Grahn 10, Belenis 7, Lengtat 6, Forrester 4.

Fifth place

FOOTHILL 44, RODRIGUEZ 42

Rodriguez

10

11

10

11

42

Foothill

12

6

12

14

44

R–Hayles 14 Briscoe 12, Gilbert 8, McIntyre 7, Fernandez 1. F–Gordon 14, Herrera 11, Dyer 9, Hazziez 6, Taylor 2, Washington 2.


Sonora Invitational

Championship

DEL ORO 71, ALAMEDA 41

Del Oro

14

18

25

14

71

Alameda

6

13

14

8

41

DO–Mitchell 5, Jabusch 6, Marannan 2, Tippit 4, Balser 11, Brummund 2, Jordan 21, Willson 4, Heyn 16. A–Lewis 9, Fong 13, Guevera 3, Owens 2, Rausser 1, Orahood 6, Mosley 2, Berthold 5.


Nike Central Valley Showdown

Third place

OAK RIDGE 53, FAIRFAX 46 (OT)

Fairfax

10

6

14

14

2

46

Oak Ridge

10

16

10

8

9

0

F–Delpha 10, Moody 4, Effa 12, Ealy 17, Lee 3. OR–Derksen 13, Dulgar 2,Conde 11, Peters 13, Soper 6, DeLapp 8.


Bill Cartwright Classic

At Elk Grove High School

Championship

PLEASANT GROVE 54, RIO LINDA 53

P. Grove

11

10

13

20

54

Rio Linda

14

15

10

14

53

PG–Nguyen 2, Nickerson 11, Gorski 8, Huddleston 15, Royster 6, Schmelz 8, Griffin 4. RL–Sanders 18, Zimmerain 2, Huffhines 10, Porter 12, Bayant 5, Morrison 4, Baisden 2.

Third place

ELK GROVE 56, FLORIN 54 (OT)

Florin

12

8

10

18

6

54

Elk Grove

10

13

17

8

8

56

F–Smith 9, Hanks 10, Dedrick 11, Troinek 3, Fellers 13, Jackson 8. EG–Wong 13, Daniel 2, W. Williams 8, A. Williams 2, Berry 9, Demps 6, Shulman 14, Rousselle 2.


SFL CVC Challenge

ANTELOPE 72, GRANITE BAY 61

Granite Bay

10

14

17

20

61

Antelope

24

15

14

19

72

GB–Black 22, Myers 3, Brown 6, E. Russell 4, Wright 10, A. Russell 9, Sakata 7. A–O’Roy 3, Warren 12, Na. Johnson 11, Baylon 16, Hawkins 2, Ni. Johnson 25, Hardy 3.

BELLA VISTA 53, ROCKLIN 45

Rocklin

10

7

11

17

45

Bella Vista

16

12

6

19

53


Colusa Tournament

BURBANK 39, LINDHURST 36

Lindhurst

8

8

15

5

36

Burbank

12

7

8

12

39

L–Bragg 5, Mitchiner 13, Xiong 2, Zucco 10, Garcia 6. B–Sandoval 3, Britt 9, Thomas-Johnson 1, Jackson 12, Carter 10, Johnson 2, Lowery 2.


Pleasant Valley Classic

Championship

ST. FRANCIS 58, EUREKA 32

Eureka

13

8

8

3

32

St. Francis

18

10

10

20

58

E–Brown 6, Stephens 3, Bertolucci 15, Simmons 1, Baker 2, Reynolds 3, Lotta 2. SF–Molodanof 2, Cobile 2, Fairbrook 3, Rogers 10, Soloaga 3, Huffman 8, Craig 12, Cerezo-Rangel 3, Razo 5, Ortiz 10.

MVP: Susie Rogers, SF. All-Tournament: Lauren Craig,SF; Angie Ortiz, SF.


Folsom Vista Tip-Off

Championship

FOLSOM 51, PONDEROSA 40

Ponderosa

5

9

14

12

40

Folsom

16

15

16

4

51

P–Pensa 8, Clayton 10, Curto 2, Craft 14, Gunter 2, Blaine 4. F–Samimi 8, Smith 8, Harris 2, Rehard 3, DaCosta 14, Forbes 16.

Third place

VISTA DEL LAGO 43, RIPON 33

Ripon

7

12

8

6

33

Vista del Lago

10

10

12

11

43

R–Jamero 4, Monroe 9, Ulrich 6, Davis 8, Slamon 1, Carlson 5. VDL–Thoma 1, Anderson 14, Chevrevil 2, Tipion 16, Kasrazadeh 2, Ching 2, Rubash 4, Filippello 2.

  Comments