Scores & Stats

Saturday’s High School Scoreboard (12/13/14)

BOYS BASKETBALL

BURBANK 70, BUCHANAN 45

Burbank

9

18

16

27

70

Buchanan

4

6

21

14

45

Bur–Estes 6, Brown 4, Ohara 6, Bruner 23, Gill 24, Davis 2, Austin 5. Buc–Mahmoud 2, Ellsworth 3, Dittman 10, C.Willams 7, Heimerdinger 6, Mitchell 9, B.Williams 2, Ligtas 2, Wilkerson 4.

LINCOLN 50, YUBA CITY 43

Yuba City

11

10

15

7

43

Lincoln

15

13

12

10

50

L–Hong 22, Manden 7, Leon 7, Simmons 4, Jones 4, Kelly 6. YC–Love 2, Wharry 5, Eden 9, Hernandez 21 Ranehawa 6.

FOOTHILL 63, LINCOLN 37

Foothill

18

19

15

11

63

Lincoln

13

4

4

16

37

F–Hansion 12, Warren 2, Potts 8, Kennedy 13, Pickering 1, Deosewoods 2, Kraver 6, Miles 3, Robertson 12, Harris 4. L–Florres 1, Hong 13, Manden 2, Ryans 14, Smith 4, Jones 3.


Mark Macres Tournament

FOOTHILL 56, FREEDOM 41

Foothill

17

12

9

18

56

Freedom

12

16

8

5

41

Fo–Hansen 1, Alford 1, Potts 10, Kennedy 5, Pickering 2, Miles 14, Robertson 22, Harris 1. Fr–Evan 19, Pierce 4, Coston 6, Smith 2, Michavd 8, Favolo 2.

GRANITE BAY 84, PLEASANT GROVE 78 (OT)

Granite Bay

16

10

18

27

13

84

P. Grove

17

16

18

19

8

78

GB–Jayousi 2, Tooley 17, Arai 21, Boyle 6, Shterud 6, Hurley 7, Nelson 25. PG–Nordquist 11, Morris 2, Johnson 9, Quinn 6, Fox 6, Tate 24, Belden 1, Chriss 12, Johnson 7.

MONTEREY TRAIL 64, CHR. BROTHERS 61

Monterey Trail

13

7

29

15

64

Chr. Brothers

17

12

16

15

61

MT–Johnson 8, Boykins 17, Reid 8, Collins 18, Holt 5, Ddod 8. CB–Marengo 2, Albason 4, Davis 8, Whetstone 6, Jackson 8, Jauregui-James 4, Fuhs 2, King 12, Ross 15.

Seventh place

FREEDOM 74, YUBA CITY 39

Freedom

23

20

11

20

74

Yuba City

7

12

14

6

39

F–Evans 9, T. Collins 4, D. Collins 10, Pierce 2, Guy 4, Smith 9, McIntosh 14, Graves 2, Ketchel 5, Savolo 3, Stokes 12. YC–Love 3, Horn 8, Eden 11, Lara 2, Sangha 4, Subhkaram 2, Hernandez 3, Besso 2, Randawa 4.


Folsom-Vista Classic

FOLSOM 54, MONTGOMERY 36

Montgomery

5

13

9

9

36

Folsom

12

14

17

11

54

M–Septimo 4, Young 4, Fitchie 8, Hyman 3, Seitz 2, Poulsen 11, Rodriguez 2, Row 2. F–Ford 16, Finch 2, Penrose 3, Khela 2, Wall 14, Forbes 3, Andrews 4, Russell 10.

WOODCREEK 50, VISTA DEL LAGO 38

Woodcreek

12

4

15

9

50

Vista del Lago

13

9

8

8

38

W–Blackwell 12, Collins 6, Thomas 3, Corbin 4, Asuncion 2, Patton 4, English 10, Konrad 2, Austefjord 7. VDL–Caler 1, Wert 2, Bland 8, Fitzpatrick 5, Fairchild 4, Albrecht 2, Lomelino 2, T. Reinking 14.

BELLA VISTA 55, VALLEY 53

Valley

12

12

11

6

6

53

Bella Vista

12

6

16

13

8

55

V–Idris 2, Harris 16, Gilbert 14, Naga 7, Murphy 14. BV–Jackson 2, Cunningham 5, Skondras 2, Berkness 14, Zari 10, Sykes 10, Brady 12.

CAPITAL CHRISTIAN 56, ROSEMONT 35

Capital Chr.

17

15

10

14

56

Rosemont

6

5

15

9

35

CC–Hope 3, Jones 27, Lealai 2, Cobb 7, Lau 7, Z. Chappell 10. R–Kay 10, Enriquez 5, Cook 7, Ross 4, Houston 9.

Championship

FOLSOM 59, WOODCREEK 47

Woodcreek

9

12

17

9

47

Folsom

11

16

13

19

59

W–Blackwell 18, Thomas 7, Patton 2, Dirkes 5, English 5, Bush 2, Konrad 4, Austefjord 4. F–Ford 27, Finch 6, Khela 5, Wall 8, Forbes 4, Andrews 5, Russell 4.

Third place

MONTGOMERY 57, VISTA DEL LAGO 44

Vista del Lago

4

11

12

17

44

Montgomery

20

19

15

3

57

VDL–Caler 10, Wert 2. Aldrich 1, Bland 5, Fitzpatrick 3. Fairchild 6, Albrecht 8, Lomelina 2, T. Reinking 7. M–Septimo 15, Young 4, Fitchie 6, Hyman 5, Seitz 2. Poulsen 17, Row 8.

Fifth place

BELLA VISTA 50, CAPITAL CHRISTIAN 30

Capital Chr.

4

11

7

8

30

Bella Vista

7

12

13

18

50

CC–Yee 2, Hope 7, Jones 7, Lau 3, Z. Chappell 11. BV–Jackson 2, Bush 18, Cunningham 2, Carraccio 3, Berkness 10, Zari 1, Sykes 8, Widtfeldt 2, Brady 4.

Seventh place

VALLEY 66, ROSEMONT 44

Rosemont

9

11

15

9

44

Valley

15

15

21

15

66

R–Kay 9, Davis 5, Enriquez 3, Cook 6, Reid 2, Ross 6, Houston 13. V–Gilbert 22, Harris 15, Murphy 19, Johnson 3, Naga 2, Sweatt 5.


Battle in the Foothills

PONDEROSA 61, BISHOP MANGORE 51

Mangore

11

8

13

19

51

Ponderosa

12

9

24

16

61

BM–Novsek 25, DeGues 6, Charles 5, Reiley 5, Teaps 4, J. Cantwell 4, Bernard 2. P–Bejsovec 19, Bist 15, Macklin 13, Padilla 8, Sherrod 4, Brennan 2.

PONDEROSA 57, ALBANY 37

Albany

10

5

11

11

37

Ponderosa

18

10

19

10

57

A–Smallwood 9, Richardson 7, Butler 6, Murray 6, Benson 3, Cutler 2, Brown 2, Lenegan 2. P–Bejsovec 18, Orr 14, Smith 9, Horciza 5, Padilla 4, Brennan 3, Wheeler 2, Sherrod 2.


McDonald’s Classic

Fifth place

GRANT 61, CORDOVA 59

Grant

10

17

19

15

61

Cordova

16

7

17

19

59

G–Washington 3, Jackson 12, Jones 19, Dean 13, Holloway 3, Davis 3, Byrdsong 8. C–Da. Baldwin 6, Roberson 28, Lewis 11, Johnson 3, Lorena 2, De. Baldwin 2, Gomez 7.


Gridley Invitational

Third place

COSUMNES OAKS 62, SACRED HEART 43

Sacred Heart

14

11

12

6

43

Cosumnes

15

22

10

15

62

SH–Brown 2, Dunbar 5, Parsons 16, Hollins 13, Clairborne 2, Carter 2, Robinson 3. CO–Stallworth 9, Gray 5, Dresser 8, Edmond 2, Toles 28, Watson 2, Bidwal 8.


Antelope Titan Classic

Third place

ANTELOPE 50, WEST-TRACY 23

West

4

11

3

5

23

Antelope

10

12

14

14

50

W–Grady 8, Bass 2, Tuando 5, Givens 1, Torma 3, Estell 4. A–Hardy 2, Campbell 2, Tease 10, Richards 2, Harriel 5, Durham 6, Warren 2, Eves 8, Strijaous 4, Aaron 9.


Father Barry Classic

MESA VERDE 56, WINTERS 16

Winters

4

0

7

5

16

Mesa Verde

22

14

9

11

56

MV–Y.Vakulchik 6, Woods 7, Lynch 10, Burachek 12, Sidhu 4, Bondar 2, R.Vakulchik 2, Scott 6, Stankey 2, Minton 5. W–Alba 4, Cornakoovia 3, Kapowski 4, Plumgardner 5.

DEL ORO 63, RIVER CITY 61

River City

18

10

24

9

61

Del Oro

20

14

9

20

63

DO–Smartt 17, Parabetz 12, Udoffia 4, Pericen 11, Finkelstein 2, Casperite 13, Rains 4. RC–Ruaro 19, Briggs 17, Briscoe 10, Haugh 2, Stowers 7, Jacobs 6.

Seventh place

NOTRE DAME 80, XAVIER 39

Fifth place

DAMIEN 70, CATHEDRAL 51

Third place

ST. MARY’S 72, JESUIT 61

St. Mary’s

19

9

21

23

72

Jesuit

10

22

14

15

61

SM–Williams 12, Smith 9, Madill 9, Coleman 36, Aruta 6. J–Plaat 27, Byrd 1, Virga 3, DeLeon 2, Bailey 19, Simililai 2, Beachly 7.


Arcata Invitational

FRANKLIN 71, ARCATA 49

Franklin

26

19

11

15

71

Arcata

10

9

14

16

49

F–Payne 24, Allen 9, Tactacan 12, Ford 4, Wiltz 2, Onwuazo 2, Fayne 14, Crawford 4. A–Albright 12, Heidrick 13, Rooney 3, Taylor 11, Cox 4, Espy 6.

Buck Bailey Tournament

CENTER 69, NAPA 54

Napa

12

10

17

15

––

54

Center

14

22

15

18

––

69

C–Caldwell 9, Nelson-Bell 6, Tsverov 29, McBane 11, Brown 4, Oill 3, Bonds-DeLeon 2, Stover 5. N–Bard 7, Peterson 4, Forster 11, Blunt 4, Weber 5, Alr-Musa 8, Salsman 15.

SAN JUAN 65, MIRA LOMA 62


Nevada Union Invitational

RIVER VALLEY 74, EL CAMINO 59

River Valley

22

22

12

18

74

El Camino

13

13

15

18

59

RV–Parks 1, Sooch 7, Clement 6, Takhar 10, Basi 11, Dhatt 23, Lowe 14, Chatfield 2. EC–K. Olsem 21, Concklin 5, Khatirine 6, Carson 7, Summer 5, Hockenberry 2, E. Olsem 6, Byrd 2, Belant 2, Dobson 3.

NEVADA UNION 66, WOOD 25

Wood

5

5

10

6

25

Nevada Union

20

18

14

14

66

W–Stepney 5, Mimay 5, Strong 4, Wieck 3, Rico 3, Bell 4, Russell 2. NU–Edwards 3, Perkins 3, Brown 7, Humphreys 8, D. Carter 8, Chensee 18, Ortiz 5, T. Carter 5, G. Menary 2, D. Menary 7.

ENTERPRISE 60, DIXON 25

GOLDEN VALLEY 73, WILLOWS 30

Seventh place

DIXON 61, WILLOWS 59

Fifth place

ENTERPRISE 52, GOLDEN VALLEY 34

Third place

EL CAMINO 70, WOOD 49

El Camino

23

9

24

14

70

Wood

13

13

12

11

49

EC–K. Olsem 22, Concklin 3, Escobar 10, Khatirine 2, Carson 4, Summer 6, Hockenberry 8, E. Olsem 4, Harkleroad 2, Byrd 6, Dobson 3. W–Alex 10, Andrew 4, Carson 19, Marcos 12, Sterlings 4.

Championship

RIVER VALLEY 67, NEVADA UNION 62

River Valley

12

11

16

28

67

Nevada Union

10

16

10

26

62

RV–Parks 2, Sooch 1, Takhar 26, Basi 2, Dhatt 18, Lowe 16, Chatfield 2. NU–Edwards 3, D. Carter 8, Chensee 8, T. Carter 8, G. Menary 5, D. Menary 30.


Bret Harte Tournament

UNION MINE 79, BRET HARTE 56

Championship

CALAVERAS 60, UNION MINE 49

Calaveras

14

10

15

21

60

Union Mine

2

22

6

19

49

C–Manning 4, Funk 9, Land 8, Williams 8, Elliot 14, Crenshaw 1, Cline 4, Byrd 12. UM–Brittain 10, O’Neill 11, Guderyon 2, Vaughn 18, Cray 4, Maranville 4.


Late Friday

DEL CAMPO 84, RIO AMERICANO 76 (2OT)

Del Campo

17

6

17

21

9

12

84

Rio Amer.

12

19

13

17

9

4

76

DC–Oganesyan 28, Johnson 6, Gloor 1, Carroll 27, Rivas 6, Gallagher 12, Stevens 2. RA–Remiticado 2, Dhillon 16, Lion 30, Parkinson 18, Archie 1, Wormald 3, Savea 8.

Mark Macres Tournament

MONTEREY TRAIL 57, YUBA CITY 38

CHRISTIAN BROTHERS 62, LINCOLN 30

PLEASANT GROVE 78, FREEDOM 75


GIRLS BASKETBALL

Claude Brock Memorial

At Center High School

ST. FRANCIS 64, CENTER 45

St. Francis

18

26

11

9

64

Center

10

7

14

14

45

C–King 21, Afoa 10, Butler 8, Stark 4, Avalez 2, Bowen 2. SF–Huffman 14, Rogers 13, Molodanof 9, Williams 9, Fairbrook 7, Craig 5, Ortiz 3, Soloaga 2, Razo 2.

ANTELOPE 63, EL DORADO 45

El Dorado

9

16

12

8

45

Antelope

15

24

14

10

63

A–Sands 1, Warren 8, Na.Johnson 19, Hawkins 2, Ni.Johnson 8, Vaylon 25. ED–Wilson 3, Cotton 21, Harverson 9, Liddell 2, Sowler 2, Hammond 6, Klinkenborg 2.

WHITNEY 64, OAKMONT 43

Whitney

30

9

16

9

64

Oakmont

10

10

9

14

43

W–Bustamante 11, Willis 5, Gilliard 2, Meyer 5, Mccarrick 1, Scott 26, Wallace 8, Stehlik 4, Roskelley 2. O–Aquino 4, braxton 3, A.Ford 7, Cotterill 4, Birco 2, Crouch 10, R.Ford 13.


Coach “G” Memorial Tournament

HIGHLANDS 53, SAC. WALDORF 46

Sac. Waldorf

10

14

12

10

46

Highlands

18

8

17

10

53

SW–Gunn 4, Smith 6, DeNardi 3, Rummel 2, Olson 24, Keddy 7. H–Abalos 4, Tenette 30, Terry 6, Thurston 8, Richardson 5.


Sasha Brown Memorial Tournament

PLEASANT VALLEY 67, ROCKLIN 58

Pleasant Valley

23

15

21

8

67

Rocklin

13

13

16

16

58

PV–Geiger 9, Joyce 4, Souza 4, Joce 13, Feingold 2, Tuitele 19, Thompson 14, Jackson 2. R–Clark 10, Adame 9, Diab 5, Purvis 10, Summers 17, Eittriem 2, Payne 5.

DEL ORO 53, PLEASANT GROVE 44

RIO LINDA 73, FRANKLIN 41

RIO LINDA 63, CHRISTIAN BROTHERS 55

Championship

DEL ORO 78, PLEASANT VALLEY 74

Third place

PLEASANT GROVE 68, ROCKLIN 47

Pleasant Grove

20

13

18

17

68

Rocklin

8

15

12

12

47

PG–A. Nguyen 2, Nickerson 10, Gorski 2, Huddleston 22, Royster 13, Schmelz 15, Griffin 4. R–Clark 9, Adame 4, McLain 4, Purvis 10, Cartan 2, Summers 10, Eittriem 2, Payne 6.

Fifth place

RIO LINDA 63, CHRISTIAN BROTHERS 55

Seventh place

FRANKLIN 48, WOOD 28


Battle in the Foothills

VISTA DEL LAGO 54, UNION MINE 39

Vista del Lago

17

14

13

10

54

Union Mine

11

15

7

6

39

VDL–Anderson 23, Pipion 12, Bernard 5, Rubash 5, Chevreuil 4, Zimmer 3, Ching 2. UM–Denault 11, Del Rio 9, Bird 6, Rupley 3, Parker 3, Trulli 3, Bruno 2, Vick 2.

PONDEROSA 73, ALBANY 34

Albany

7

3

13

11

34

Ponderosa

18

16

27

12

73

A–McMorran 7, Oreo 7, Tomlinson 7, Orzel 5, Tomkins 4, Arthur 3, Lawrie 1. P–Craft 26, Pensa 12, Curto 9, Zufelt 6, Gunter 5, Zentner 4, Rhodes 4, O’Donnell 3, Joy 2, Huber 2.


Oakmont Rotary Tournament

Third place

WOODCREEK 41, BOX HILL-AUSTRALIA 38

Woodcreek

7

17

9

8

41

Box Hill

8

14

6

10

38

W–Daniels 9, Milani 10, Dekker 6, Palmer 14, Austefjord 2. BH–Cochrane 5, C. Farmer 6, S. Farmer 6, Sans 6, Scott 11, Trott 4.


Cordova Tournament

GRANITE BAY 70, RIVER VALLEY 50

River Valley

12

16

7

15

50

Granite Bay

16

17

29

8

70

GB–Black 20, Wright 8, A.Russell 11, E.Russell 5, Brown 6, Myers 7, Denning 6, Colossimo 3, Kasarjan 4. RV–Sandhu 8, Francis 13, Basra 4, Rasul 5, Mendoza 4, Bains 3, Thiara 3, Smith 2, Norris 3, Ruiz 5.

GRANITE BAY 73, CORDOVA 62

Granite Bay

19

19

16

19

73

Cordova

22

16

12

12

62

GB–Black 21, Wright 29, A.Russell 11, Brown 4, Snyder 1, Myers 6, Colossimo 1. C–Clark 11, Mekata 6, Moreno 2, Curney 17, Wilson 6, Cooper 7, Graf 7, Hammond 2, Reis 4.


Rumble by the River

FOLSOM 65, RIVER CITY 33

Folsom

17

23

10

15

65

River City

8

3

16

6

33

F–Smith 13, Harris 10, Rehard 8, Adams 2, Colombo 8, DaCosta 6, Whitney 4, Russell 6, Forbes 8. RC–Lowery 9, Dult 2, Moore 1, Mendoza 2, Brantley 17, Mistler 2.

Championship

INDERKUM 51, FOLSOM 44

Folsom

12

3

15

14

44

Inderkum

4

21

6

20

51

I–Baldwin 8, Williams 12, Pippins 4, Griffin 18, Daniel 9. F–Smith 2, Harris 10, Colombo 2, DaCosta 6, Whitney 4, Russell 3, Forbes 17.


Marysville Tournament

Championship

COLFAX 39, LINCOLN 38

Colfax

5

6

9

19

39

Lincoln

12

4

14

8

38

C–Heimann 7, Kirkland 16, Avila 5, Bauer 9, Lillie 2. L–Galli 6, McCommas 3, McKinney 11, Belding 6, Pisik 12.


Late Friday

UNION MINE 41, ALBANY 39

OAKMONT 53, BOX HILL-AUSTRALIA 51

  Comments