Scores & Stats

Friday’s High School Scoreboard for February 26, 2016

HIGH SCHOOLS

BOYS BASKETBALL

Sac-Joaquin Section playoffs

All games 7 p.m.

DIVISION I

Wednesday’s first round

Modesto Christian 95, West 44

Sheldon 65, Kennedy 53

Jesuit 81, Chavez 52

Oak Ridge 68, Lodi 59

Granite Bay 61, Edison 49

Will C. Wood 59, St. Mary’s 56

Folsom 66, Pitman 27

Woodcreek 67, Bella Vista 57

Friday’s quarterfinals

FOLSOM 80, WOOD 42

Wood

9

14

9

10

42

Folsom

21

23

22

14

80

W–Stepney 11, Mimay 3, Gidron 2, Jackson 12, Bell 2, Strong 10, Cooksie 2. F–Wall 10, Ford 19, Finch 14, Johnson 16, Penrose 2, Serzynski 2, Borja 2, Max Forbes 2, Andrews 8, Romberg 5.

JESUIT 77, WOODCREEK 68

Woodcreek

17

14

15

22

68

Jesuit

19

15

24

19

77

W–Roberts 9, Asuncion 10, Hughes 12, Brown 26, Cagle 11. J–Ehrlich 23, Virga 9, Rutherford 12, Pangelinan 16, Rivers 2, Duffy 15.

(Game summaries not available)

Sheldon 104, Granite Bay 59

Modesto Christian 55, Oak Ridge 47

DIVISION II

Wednesday’s first round

Sacramento 91, Vacaville 39

Antelope 56, Rodriguez 38

Grant 80, Beyer 72

Burbank 87, McNair 52

Whitney 85, Grace Davis 72

Elk Grove 67, Bethel 35

Vanden 59, Yuba City 58

Ponderosa 49, Nevada Union 38

Friday’s quarterfinals

SACRAMENTO 75, PONDEROSA 55

Ponderosa

11

16

14

14

55

Sacramento

18

19

21

17

75

P–Miller 4, Smith 4, Orr 8, Brennan 3, Macklin 11, Wheeler 7, Sherrod 8, Doe 10. S–Gonzalez 2, Hines 10, J. Henderson 7, Durr 10, Williams 18, Richardson 2, Young 17, Terrell 7, Sweet 2.

WHITNEY 91, GRANT 66

Grant

21

17

12

16

66

Whitney

23

21

29

18

91

G–T.Jackson 4, Blackmon 14, B.Jackson 1, Smoots-Jones 16, Richardson 1, Js.Sells 3, Bradford 13, Davis 4, Jd.Sells 8, Pitts 2. W–Porras 4, Jimenez 2, O’hara 1, Lewis 6, Taylor 3, Ali 6, Madrid 3, Willis 20, Sharrah 5, Sterri 18, Price 17, Kraft 6.

VANDEN 55, BURBANK 54

Vanden

20

11

8

16

55

Burbank

14

18

10

12

54

V–Avent 9, Bailey 11, Porcil 4, Shackelford 11, Washington 4, Whiteside 2, Tmes 10, Ballard Jr. 4. B–Derousen 2, Hollis 2, Davis 10, Brunner 20, Gill 15, Austin 5.

ANTELOPE 41, ELK GROVE 38

Elk Grove

8

10

5

15

38

Antelope

13

8

14

6

41

EG–Serna 12, Akutagawa 6, Osayi Imasuen 2, Osasu Imasuen 8, Stewart 2, James 1, Murphy 7. A–Hardy 7, Campbell 5, Tease 9, Singleton 2, Warren 3, Sullivan 2, Aaron 2, Strijaous 11.

DIVISION III

Wednesday’s first round

Weston Ranch 75, Cordova 39

El Camino 73, Johnson 65

Inderkum 74, Benicia 46

Placer 61, Rio Linda 60

Manteca 70, El Capitan 53

Lincoln-L 65, Christian Brothers 41

Vista del Lago 61, Sierra 60

Capital Christian 70, Patterson 60

Friday’s quarterfinals

PLACER 64, INDERKUM 60

Inderkum

15

17

11

17

60

Placer

13

18

6

27

64

I–Bible 4, Feltus 4, Brooks 6, Crocker 22, Upchurch 12, Martell 12. P–Ante 2, Jenkins 8, Roberts 12, Kearns 8, Lillis 8, Lovelace 26.

(Game summaries not available)

Weston Ranch 73, El Camino 59

Manteca 68, Lincoln-L 38

Vista del Lago 64, Capital Christian 62

DIVISION IV

Wednesday’s first round

Central Catholic 89, Delhi 34

Ripon 68, Union Mine 66

Summerville 68, Escalon 54

San Juan 68, Mesa Verde 62

West Campus 70, Venture Academy 26

Calaveras 46, Foothill 43

Highlands 76, Sonora 67

Liberty Ranch 72, Orestimba 48

Friday’s quarterfinals

WEST CAMPUS 68, CALAVERAS 43

Calaveras

13

8

9

13

43

West Campus

13

17

20

18

68

C–Byrd 6, Land 16, Autrey 3, Boitano 1, Hull 3, Hodgson 2, Cline 8, Ames 4. WC–Yang 7, Bates 7, Davis 21, Pugh 2, Lucas 17, Karren 9, Khela 4, Tang 1.

(Game summaries not available)

Central Catholic 64, Ripon 59 (OT)

Summerville 59, San Juan 39

Liberty Ranch 69, Highlands 59

DIVISION V

Wednesday’s first round

Bradshaw Christian 80,

Vacaville Christian 45

Mariposa 78, Ripon Christian 75

Brookside Christian 81, Argonaut 72

Elliot Christian 73,

Sacramento Country Day 64 (OT)

Friday’s semifinals

(Game summaries not available)

Mariposa 62, Bradshaw Christian 58

Brookside Christian 67, Elliot Christian 55

DIVISION VI

Wednesday’s first round

Sacramento Waldorf 77, Faith Christian 26

Foresthill 70, Sacramento Adventist 58

Victory Christian 93, Valley Christian 81

Stockton Christian 78,

Forest Lake Christian 77 (OT)

Today’s quarterfinals

(Game summaries not available)

Sacramento Waldorf 60, Foresthill 47

Stockton Christian 76, Victory Christian 65

GIRLS BASKETBALL

Sac-Joaquin Section playoffs

DIVISION I

Tuesday’s first round

St. Mary's 102, Edison 25

Oak Ridge 63, Enochs 43

St. Francis 81, Woodcreek 39

Folsom 66, Napa 48

Golden Valley 68, Franklin 52

McClatchy 71, Cosumnes Oaks 33

Modesto Christian 67, Pleasant Grove 57

Lincoln 52, Davis 43

Thursday’s quarterfinals

(Game summaries not available)

St. Francis 67, Lincoln 62

Folsom 44, Golden Valley 41

Oak Ridge 40, McClatchy 33

St. Mary’s 113, Modesto Christian 43

March 1 semifinals

No. 3 St. Francis

vs. No. 2 Oak Ridge, 7:30 p.m.

No. 4 Folsom vs. No. 1 St. Mary’s, 9 p.m.

DIVISION II

Tuesday’s first round

Antelope 68, Wood 24

Sacramento 88, Beyer 27

Rocklin 59, Lodi 58

Ponderosa 69, Bear Creek 35

Vanden 66, Kennedy 39

Bella Vista 57, Pitman 32

Elk Grove 70, Atwater 30

Roseville 56, Del Oro 53 (OT)

Thursday’s quarterfinals

ANTELOPE 72, ROCKLIN 39

Rocklin

4

12

11

12

39

Antelope

24

14

19

15

72

R–Nelson 3, O’Rourke 10, Ruffner 13, Peperkorn 2, Payne 8, Russ 3. A–Sands 12, Washington 6, Na.Johnson 16, Baylon 14, Hawkins 2, Ni.Johnson 13, Spann 7, Robinson 2.

SACRAMENTO 71, PONDEROSA 53

Ponderosa

16

12

11

14

53

Sacramento

16

13

20

22

71

P–Joy 2, Clayton 2, Pensa 2, Gunter 2, Blaine 6, Smith 13, Craft 26. S–Turney 17, R.Brown 2, Avent 19, Harris 7, Blount 4, Hernandez 6, S.Brown 6, Walters 4, Wilson 6.

(Game summaries not available)

Elk Grove 67, Pitman 30

Vanden 66, Roseville 33

March 1 semifinals

No. 4 Sacramento

vs. No. 1 Antelope, 4 p.m.

No. 3 Elk Grove

vs. No. 2 Vanden, 5:30 p.m.

DIVISION III

Tuesday’s first round

Christian Brothers 68, Patterson 24

Rosemont 61, American Canyon 50

Manteca 58, El Dorado 47

Inderkum 78, Vista del Lago 50

Rio Linda 58, El Camino 36

Oakmont 50, Bradshaw Christian 34

River Valley 43, Fairfield 35

East Union 65, Central Valley 47

Thursday’s quarterfinals

RIVER VALLEY 52, EAST UNION 49

River Valley

16

13

14

9

52

East Union

15

13

6

15

49

RV–Sandhu 1, Gill 3, Francis 16, Leon 2, Mendoza 8, Castillo 2, Norris 20. EU–Gosney 2, Vezaldenos 17, Pryor 3, Pablo 4, Daube 18, Payne 4, Goodwin 1.

(Game summaries not available)

Inderkum 69, Manteca 51

Rio Linda 50, Oakmont 47

Christian Brothers 76, Rosemont 51

March 1 semifinals

No. 7 River Valley

vs. No. 3 Rio Linda, 6 p.m.

No. 4 Inderkum

vs. No. 1 Christian Brothers, 7:30 p.m.

DIVSION IV

Tuesday’s first round

Brookside Christian 95,

Mountain House 26

Central Catholic 56, Dixon 50

Placer 63, Livingston 54

Sonora 59, Bear River 35

Venture Academy 67, Ripon 40

Colfax 63, Marysville 37

Lathrop 43, Calaveras 37

West Campus 86, Orestimba 28

Thursday’s quarterfinals

WEST CAMPUS 57, LATHROP 41

Lathrop

4

10

17

10

––

41

West Campus

13

17

9

18

––

57

L–Thornton 4, M.Cotton 11, Matela 9, Bal 4, Steen 11, Crull 2. WC–Jefferson 13, Adedipe 2, Dent 6, Adams 15, Xiong 2, Shaner 1, Maui 5, Marques 11, Dobson-Myers 2.

(Game summaries not available)

Brookside Christian 83, Central Catholic 46

Placer 69, Sonora 43

Venture Academy 50, Colfax 27

March 1 semifinals

No. 5 Placer

vs. No. 1 Brookside Christian, 6 p.m.

No. 3 Venture Academy

vs. No 2 West Campus, 7:30 p.m.

DIVISION V

Tuesday’s quarterfinals

Capital Christian 73, Waterford 20

Ripon Christian 53, Rio Vista 35

Mariposa 51, Holt Academy 45

Argonaut 52, Millennium 44

Thursday’s semifinals

(Game summaries not available)

Capital Christian 48, Ripon Christian 38

Argonaut 51, Mariposa 32

Championship

March 4 at Sleep Train Arena

No. 2 Argonaut vs. No. 1 Capital Christian, 4 p.m.

DIVISION VI

Tuesday’s quarterfinals

Valley Christian 52, Victory Christian 46

Sacramento Country Day 47,

Stockton Christian 45

Turlock Christian 59,

Forest Lake Christian 41

Sacramento Waldorf 66,

Sacramento Adventist 19

Thursday’s semifinals

(Game summaries not available)

Sacramento Waldorf 66, Valley Christian 63

Turlock Christian 63, Sacramento Country Day 39

Championship

March 3 at Galt High School

No. 2 Turlock Christian vs. No. 1 Sacramento Waldorf, 6 p.m.

BOYS VOLLEYBALL

Monterey Trail def. Laguna Creek 25-19, 25-16, 22-25, 25-27, 15-10.

Christian Brothers def. McClatchy 25-4, 25-14, 25-11.

GIRLS SOCCER

NATOMAS 5, RIO VISTA 0

N–Nava 3, Leon, Nebreda.

GIRLS LACROSSE

CHRISTIAN BROTHERS 16, NORTHGATE 6

CB–Walaitis 6, Berger 5, Enos 2, Nelson 2, Hunt 1. N–Shepard 4, Boudinot, Burwell.

OAK RIDGE 7, CARONDELET 5

OR–Schuette 4, Reed 2, Galet. C–Maloney, Dunn, Captz, Zelnik, Garaghy.

  Comments