Joe Davidson

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL HIGH SCHOOL BASKETBALL PLAYOFFS

BOYS

OPEN DIVISION

Friday, 7 p.m.

No. 8 Saint Francis at No. 1 Bishop O’Dowd

No. 5 El Cerrito at No. 4 Folsom

No. 6 Serra at No. 3 Moreau Catholic

No. 7 Modesto Christian at No. 2 Monte Vista

DIVISION I

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Washington at No. 8 McClymonds

No. 12 Freedom at No. 5 Bellarmine

No. 11 Fremont at No. 6 Pleasant Grove

No. 10 Salinas at No. 7 Berkeley

Byes: No. 1 De La Salle, No. 2 Sheldon, No. 3 San Ramon Valley, No. 4 Woodcreek.

DIVISION II

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 San Marin at No. 8 Los Altos

No. 10 Pleasant Valley at No. 7 Las Lomas

Byes: No. 1 Sacramento, No. 2 Archbishop Mitty, No. 3 Montgomery, No. 4 St. Mary’s, No. 5 Dublin, No. 6 Cosumnes Oaks.

DIVISION III

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Aptos at No. 8 Weston Ranch

No. 12 Encinal at No. 5 Mission

No. 13 Manteca at No. 4 Foothill

No. 11 Albany at No. 6 Riordan

No. 10 Vanden at No. 7 Sacred Heart Cathedral

Byes: No. 1 Drake, No. 2 Campolindo, No. 3 Sierra.

DIVISION IV

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Anderson at No. 8 Liberty Ranch

No. 12 West Campus at No. 5 Palma

No. 13 Lassen at No. 4 Capital Christian, 7:30 p.m.

No. 14 Mesa Verde at No. 3 Sacred Heart Prep

No. 11 Saint Mary’s at No. 6 Santa Cruz

No. 10 St. Patrick/St. Vincent’s

at No. 7 Half Moon Bay

Byes: No. 1 Marin Catholic, No. 2 Card. Newman.

DIVISION V

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Forest Lake Christian at No. 8 Hamilton

No. 12 Mariposa County at No. 5 Woodside Priory

Byes: No. 1 Stuart Hall, No. 4 Brookside Christian.

DIVISION VI

Wednesday, 7 p.m. (except as noted)

No. 8 Anderson Vall. at No. 1 Liberty Christian

No. 5 Valley Christian Academy vs. No. 4 Archbishop Hanna at Sonoma Valley High School

No. 6 Paradise at No. 3 St. Bernard’s, 7:30 p.m.

No. 7 California School for the Deaf

at No. 2 Sacramento Country Day

GIRLS

OPEN DIVISION

Friday, 7 p.m.

No. 8 Modesto Christian

at No. 1 St. Mary’s-Stockton

No. 5 Saint Mary’s-Berkeley

at No. 4 Sacred Heart Cathedral

No. 6 St. Ignatius at No. 3 Salesian

No. 7 Pinewood at No. 2 Miramonte

DIVISION I

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Clayton Valley Charter at No. 8 Davis

No. 12 Lowell at No. 5 Pittsburg

No. 13 Oakland at No. 4 Palo Alto

No. 14 Lincoln at No. 3 Berkeley

No. 11 Menlo-Atherton at No. 6 James Logan

No. 10 Oakland Tech at No. 7 North Salinas

Byes: No. 1 McClatchy, No. 2 Oak Ridge

DIVISION II

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Pleasant Valley at No. 8 Del Oro

No. 11 Novato at No. 6 Antelope

No. 10 Windsor at No. 7 Presentation

Byes: No. 1 Dublin, No. 2 Carondelet, No. 3 Mitty, No. 4 Kimball, No. 5 St. Francis-Mtn. View.

DIVISION III

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Hillsdale at No. 8 Moreau Catholic

No. 12 Florin at No. 5 Shasta

No. 10 Patterson at No. 7 Branham

No. 11 Eureka at No. 6 Rio Linda

Byes: No. 1 Vanden, No. 2 Bishop O’Dowd, No. 3 Valley Christian-San Jose

DIVISION IV

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 Anderson at No. 8 Notre Dame

No. 12 Dixon at No. 5 Menlo School

No. 13 Justin-Siena at No. 4 Brookside Christian

No. 11 West Campus at No. 6 Piedmont

No. 10 Arcata at No. 7 Central Valley

Byes: No. 1 Card. Newman, No. 2 Scotts Valley, No. 3 Bradshaw Chr.

DIVISION V

Wednesday, 7 p.m.

No. 9 San Domenico at No. 8 Ripon Christian

No. 12 Notre Dame at No. 5 University

No. 13 Argonaut at No. 4 Durham

No. 11 Weed at No. 6 Capital Christian, 6 p.m.

No. 10 Woodland Christian at No. 7 St. Francis

Byes: No. 1 Eastside Prep, No. 2 Valley Christian-Dublin, No. 3 St. Joseph-Notre Dame

DIVISION VI

Wednesday, 7 p.m.

No. 8 Tulelake at No. 1 St. Bernard’s

No. 5 Round Valley at No. 4 Valley Christian

No. 6 Turlock Christian at No. 3 Ferndale

No. 7 Cornerstone Christian at No. 2 Fall River

Byes: No. 1 Card. Newman, No. 2 Scotts Valley, No. 3 Bradshaw Christian.

  Comments