Joe Davidson

The Sacramento Bee’s 2016-17 All-Metro girls and boys basketball teams

Folsom High twins McKenzie, right and Mason Forbes each made The Bee’s All-Metro Basketball first teams for girls and boys, respectively.
Folsom High twins McKenzie, right and Mason Forbes each made The Bee’s All-Metro Basketball first teams for girls and boys, respectively. jvillegas@sacbee.com

All-Metro teams

The Bee’s All-Metro basketball teams and honorees for the 2016-17 season:

Girls

Player of the Year: Courtesy Clark, McClatchy, Sr.

Coach of the Year: John Langston,

West Campus

FIRST TEAM

G McKenzie Forbes, Folsom, Jr.

G Brandy Huffhines, Rio Linda, Sr.

G Mira Shulman, Elk Grove, Sr.

G RyAnne Walters, Sacramento, So.

C Kassidy DeLapp, Oak Ridge, Sr.

SECOND TEAM

G Namiko Adams, West Campus, Sr.

G Makaila Sanders, Foothill, Jr

G Brianna Juniel, Christian Brothers, So.

G Jordan Cruz, McClatchy, Sr.

F Kiara Jefferson, West Campus, Jr.

THIRD TEAM

G Kamryn Hall, McClatchy, So.

G Maile Williams, Inderkum, Fr.

G Sasha Brown, Sacramento, Sr.

G Shanaijah Davison, Pioneer, Sr.

F Julia Razo, St. Francis, Sr.

HONORABLE MENTION

Elisa Canty-Abdallah, Marysville; Meadow Aragon, Nevada Union; Andriana Avent, Sacramento; Hanna Beckmann, Folsom; Grace Bliss, Colfax; Anna Blount, Sacramento; Rebekah Brown, Sacramento; Sheniah Castex, Laguna Creek; Maddison Coleman, El Camino; Emily Climenhage, Sacramento Waldorf; Maddison Coleman, El Camino; Angelina Contreras, Valley Christian Academy; Kiara Dempsey, Foothill; Paiton Demps, Elk Grove; Nailah Dillard, Inderkum; Jada Ellison, Rosemont; Janae Fairbrook, St. Francis; Kelsey Forrester, Davis; Cailyn Francis, River Valley; Jordan Goodwin, Antelope; Yasmin Gupta, Sacramento Country Day; Elena Hall, Capital Christian; Shayley Harris, Oak Ridge; Maylene Hughes, Center; Mariesse Jackson, Foothill; Nadia Johnson, West Campus; Nia Johnson, West Campus; Jackie Koerwitz, St. Francis; Abreanna Lake, Cosumnes Oaks; Cora Lanthier, Freedom Christian; Jada Lewis, Whitney; Camille Lidster, Rio Americano; Sydney Larocca, Folsom; Alyssa Lengtat, Davis; Tiana Lowery, River City; Ty Maranan, Del Oro; Caleigh McClenahan, Colfax; Cierra McClain, Capital Christian; Shelbie McKay, Roseville; Katelyn Meylor, Bear River; Kourtney Milani, Woodcreek; Arianna Montez, Woodland; Lindsey Moody, Vista del Lago; Marlee Nicolos, St. Francis; Hannah Nugen, Freedom Christian; Marie Olsen, Oak Ridge; Jen Palmer, Woodcreek; Dejanet Porter, Rio Linda; Mallory Rath, Bear River; Adrienne Russell, Granite Bay; Ikeysha Smith, Elk Grove; Niya Stubbs, Florin; Acacia Tenette, Highlands; Kyanna Thursdaon, Highlands; Richelle Turney, McClatchy; Destiny Walker, Capital Christian; Miranda Zaragoza, Union Mine.

Boys

Player of the Year: C Jordan Brown, Woodcreek, Jr.

Coach of the Year: Paul Hayes,

Woodcreek

FIRST TEAM

G Elishja Duplechan, Sheldon, Sr.

G Tyrell Roberts, Woodcreek, Sr.

G Keshawn Bruner, Burbank, Sr.

G Drew Cobb, Sheldon, Sr.

C Mason Forbes, Folsom, Jr.

SECOND TEAM

G Zach Chapell, Capital Christian, Jr.

G Jashon Lewis, Whitney, Sr.

G Stone Smartt, Del Oro, Sr.

F Jeremy Lillis, Placer, Sr.

F Elias King, Christian Brothers, Jr.

THIRD TEAM

G Sayvon Hines, Sacramento, Sr.

G Jackson Hughes, Woodcreek, Sr.

F Austin Alexander, Capital Christian, Sr.

F Luke Avdalovic, Vista del Lago, Sr.

F LJ Williams, Sheldon, Sr.

HONORABLE MENTION

Chris Aibuedefe, Del Oro; Eric Alston, West Campus; Tyler Austin, Whitney; Levelle Bailey, Burbank; Charnpreet Bansal, River Valley; Rick Barros, Capital Christian; Tarik Bible, Inderkum; Zakius Boquet, El Camino; Santana Brim, Bradshaw Christian; Jordan Bryant, Del Campo; Chris Cagle, Woodcreek; Kareem Clark, Franklin; Isaiah Davis, Burbank; Mylan Dickerson, Dixon; Trevor Drake, Del Oro; Jeff Dresser, Cosumnes Oaks; Tommy Edwards, Roseville; Keilan Fong, Kennedy; Danny Burachek, Mesa Verde; Cameron Davis, Grant; Seth Dawson, Inderkum; Arjen Dhillon, Pleasant Grove; Zethan Dumpson, Rio Linda; Isaiah Duplechan, Sheldon; Matt Ehrlich, Jesuit; Chris Fairchild, Vista del Lago; Robert Holt, Monterey Trail; William FitzPatrick, Vista del Lago; Jordan Ferreira, Placer; Kyle Galart, Pioneer; Chandler Garcia, Liberty Ranch; Tariq Glenn, Franklin; Sean Granucci, Roseville; Gabriel Guzman, Sacramento Waldorf; Kaden Hope, Oak Ridge; Jared Hook, Rio Americano; Kai Huntsberry, Placer; Cole Johnson, Sacramento Country Day; Nate Karren, West Campus; Jamarri Jackson, Christian Brothers; Conor Jeffrey, Capital Christian; Miles Lewis, Sacramento; Isiah Maun, Rio Linda; Jayce McCain, Folsom; Noah McCutcheon, Freedom Christian; Eric Mellett, River Valley; Greg Milton, Cosumnes Oaks; Kendall Munson, Capital Christian; Darren Nelson, Granite Bay; Garren O'Keefe, Colfax; Paul Ohiri, Elk Grove; Jalen Patterson, Liberty Ranch; Miles Pennington, Lindhurst; Corey Potthoff, Liberty Ranch; Dee Juan Pruitt, West Campus; Vernon Robertson, Foothill; Michael Robinson, El Camino; Zach Rodriguez, Faith Christian; Isaiah Rutherford, Jesuit; JeVante Scally, Lutheran; Josh Singh, Lutheran; Ryan Smith, Granite Bay; Tre Smoots, Grant; Ryan Steele, Rio Americano; Deon Stewart, Elk Grove; Dillon Tahara, McClatchy; Griffin Trull, Sacramento Adventist; Ruvim Vakulchik, Mesa Verde; Jake Virga, Jesuit; Brennan Wheeler, Ponderosa; Kaito Williams, Bradshaw Christian; Matt Willis, Whitney.

Related stories from Sacramento Bee

  Comments